Ukulele to instrument na którym łatwo nauczyć się grać. Jest mały i można go zabrać ze sobą wszędzie. Ponadto ma fantastyczne brzmienie, które wprowadza ludzi w dobry nastrój.
Find your ukulele on AmazonBardzo dobrze zdaję sobie sprawę dlaczego chcesz mieć ukulele i właśnie z tego powodu stworzyłem tę stronę. Chcę podzielić się z tobą swoim wieloletnim doświadczeniem z tym instrumentem. Ukulele było moim pierwszym instrumenem i grałem na nim przez ostatnie 9 lat.
Mam dużą wiedzę na temat tego, których marek powinieneś unikać, a które są bardzo dobre. Więc jeśli chcesz wiedzieć, które ukulele powinieneś kupić to rozsiądź się wygodnie w swoim krześle i poświęć 5 minut na przeczytanie tego przewodnika po zakupie ukulele.
Top 4 wybierane ukulele
Poniżej wybrałem najlepsze cztery ukulele dostępne na rynku. Należą do nich ukulele sopranowe, ukulele koncertowe, ukulele tenorowe oraz ukulele barytonowe:
Historia Ukulele
Wielu kojarzy ukulele z Hawajami i nie są w błędzie. Przede wszystkim jednak musimy udać się do Europy i wrócić do 18 wieku, gdzie instrumenty strunowe mają już za sobą kawał historii. Wraz z rozwojem instrumentów strunowych zaczęły pojawiać się także inne instrumenty strunowe. Niektóre mniejsze innych, a niektóre większe od reszty. Małe instrumenty strunowe były szczególnie przeważały wśród żeglarzy, którzy nie mieli dużo wolnego miejsca na pokładzie swoich statków. W Portugalii powstał instrument, który został nazwany „Maczetą” lub („Maczeta de braga”).
Instrument przypominał gitarę, mimo że miał tylko 4 struny i był mały. Ravenscrag (to nazwa wielu statków, które eksportowały materiały eksploatacyjne na Hawaje) wyruszyły na Hawaje w 1879 roku. Na statku było 4 portugalskich stolarzy. Ich plan polegał na sprzedaży drogich, dużych i zdobionych portugalskich mebli, lecz Hawajczycy byli na ogół ludźmi biednymi i dlatego nie byli zainteresowani kupowaniem takich mebli. Zamiast tego stolarze zaczęli więc projektować i wytwarzać własne instrumenty. Instrument stworzony przez czterech stolarzy miał wspólne cechy z maczetą, ale różnił się pod wieloma względami. Tak więc powstało Ukulele.
Hawajska rodzina królewska z ciepłem przyjęła ten instrument tak jak reszta Hawajczyków. Na początku 20 wieku Ukulele stało się powszechnie używanym instrumentem na Hawajach i od tego czasu jest popularne. Gdy Stany Zjednoczone zaanektowały Hawaje, amerykańscy handlowcy chcieli bardzo sprzedać ten tropikalny instrument, rozprowadzając go po Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.
Ukulele szybko zyskało na popularności w latach 1930 i wielu muzyków zaczęło używać instrumentu w swoich kompozycjach muzycznych. Od tego czasu, popularność ukulele gwałtownie wzrosła. Od czasu do czasu popularność instrumentu spadała w czasach kryzysu, ale ogólnie zainteresowanie instrumentem było ogromne – nawet dzisiaj.
Ukulele – części oraz budowa
Zawsze dobrze jest znać swój instrument. Nawet dla własnego dobra (np. gdy brakuje jednej części w twoim ukulele), ale także, gdy rozmawiasz z innymi na temat tego instrumentu. Poniżej omówię budowę instrumentu, w tym części z jakich składa się Ukulele.
Główka: Główka to górna część Ukulele (spójrz na obrazek na prawo od tekstu). Na główce znajdują się klucze do strojenia. Ponadto logo producenta jest często umieszczane na samym szczycie główki. Główka instrumentu występuje w wielu różnych formach i kształtach.
Klucze do stroju: Część Ukulele, która utrzymuje struny we właściwym miejscu. Po ich przekręceniu możesz poluzować lub napiąć struny, aby zmienić ich strój lub je dostroić.
Siodełko: Zapewnia położenie strun w odpowiedniej pozycji. Na przykład dzięki temu struny nie poruszają się ani nie zmieniają pozycji podczas gry.
Szyjka: Szyjka łączy ze sobą ciało oraz główkę. Tył szyjki ma często półkolisty kształt, dzięki czemu idealnie leży w dłoni. Co ważne, szyjka podpiera podstrunnicę, gdzie palce naciskają na progi, wytwarzarzając dźwięki.
Progi: Progi to małe metalowe pręty wbudowane w szyjkę. Ułatwiają odtwarzanie poszczególnych nut. Na przykład, skrzypce nie posiadają progów i dlatego trudniej jest znaleźć poprawną nutę na skrzypcach w porównaniu do ukulele. Aby zagrać nutę na ukulele, naciskasz i przytrzymujesz strunę między dwoma programi.
Korpus: Korpus składa się z dwóch stron, dolnej i górnej. Wielkość i kształt korpusu ma znaczący wpływ na brzmienie ukulele. Istnieje wiele różnych odmian drewna z którego wykonuje się ukulele, ale do tego wrócimy później.
Otwór rezonansowy: Wibracje powstające podczas gry na instrumencie pochodzą z otworu rezonansowego.
Mostek: Mostek jest bardzo ważnym elementem, ponieważ podtrzymuje siodełko, a zatem pomaga utrzymać struny w odpowiednim miejscu.
Marker (znacznik): Znaczniki progu można znaleźć praktycznie we wszystkich instrumentach strunowych. Ułatwiają zapamiętywanie na którym progu grasz. Na powyższym zdjęciu, ukulele ma 3 znaczniki progowe, które są kropkami na szyjce instrumentu. Jeden odpowiednio na 5, 7 i 10 progu.
Struny: Struny są tym, co wytwarza wibracje. Kiedy szarpiesz za strunę to wibracje są wysyłane do otworu rezonansowego, które potem wydostają się z niego jako słyszalne dźwięk.
Różne typy ukulele
Generally, we refer to 4 different types of ukulele. The difference between these lies in the scale length (the distance between bridge and saddle/the length of the string between where it is held in place, at these two points) and the total length of the ukulele. In addition, how many frets the ukulele is equipped with and which tuning the ukulele is played in. Let’s take a closer look at them:
Ogólnie odwołujemy się do 4 różnych rodzajów ukulele. Różnica między nimi polega na skali długości (odległość między mostkiem, a siodełkiem oraz długość struny między miejscem, w którym jest trzymana, w tych dwóch punktach), oraz całkowita długość ukulele. Ponadto jak wiele progów ma dane ukulele i w jakim stroju jest grane. Przyjrzyjmy się im bliżej:
Ukulele sopranowe
Ukulele sopranowe jest również nazywane standardowym ukulele. To oryginalne ukulele i jest najmniejsze ze wszystkich. Najczęściej ma długość skali 34 cm i całkowitą długość 53 cm. Na tym ukulele zaczynają grac dzieci ze względu na mały rozmiar. Ukulele sopranowe ma najżywsze brzmienie ze wszystkich typów, i to prawdopodobnie dźwięk, który najbardziej kojarzy ci się z ukulele. Często ma od 12 do 14 progów, co stanowi pewne ograniczenia. Sprawdziłem najlepsze ukulele sopranowe i można je znaleźć na górze tej strony.
Ukulele koncertowe
Ukulele koncertowe to mieszanka tenoru i sopranu. Posiada głębsze i bogatsze brzmienie niż ukulele sopranowe, ale jednocześnie ma w sobie coś z brzmienia, które dobrze znamy z ukulele sopranowego. Najczęściej ukulele koncertowe ma długość skali 39 cm i całkowitą długość 57 cm. Ponadto ten rodzaj jest zwykle tańszy niż ukulele tenorowe. Sprawdziłem najlepsze ukulele koncertowe i można je znaleźć na górze tej strony.
Ukulele tenorowe
W ciągu ostatnich kilku lat ukulele tenorowe zyskały większą popularność. Najbardziej znanym graczem na ukulele tenorowym jest Jake Shimabukuro, który dał muzyce na ukulele innowacyjny powiew świeżości. Ukulele tenorowe jest przeważnie używane w muzyce, której nie kojarzysz z typowym ukulele z Hawajów. Na przykład utwory takie jak „While My Guitar Gently Weeps”. Ukulele tenorowe ma większy rezonans i głębsze, bogatsze brzmienie niż ukulele koncertowe. Wynika to równiez z faktu, że dlugość skali wynosi około 45 cm, a całkowita długość 65 cm. Sprawdziłem najlepsze ukulele tenorowe, które można znaleźć na samej górze tej strony.
Ukulele barytonowe
Ostatnie, ale nie mniej ważne to ukulele barytonowe. Dzięki skali o długości 49 cm i całkowitej długości 76 cm ma jeszcze głębszy dźwięk i bardzo przyjemny bass. Ten rodzaj ukulele jest zwykle dostrojony do czterech górnych strun gitary (D3, G3, H3, E4). Dzięki temu masz możliwość przeniesienia muzyki z gitary na ukulele bez żadnego problemu. Ukulele barytonowe w rzeczywistości jest wielkośći 2/3 gitary. Najlepsze ukulele barytonowe, które sprawdziłem można znaleźć na samej górze tej strony.
Ukulele i jego różne kształty
Ukulele można podzielić na dwa kształty:
Kształt girary: Wszyscy znamy ten kształt. Ten rodzaj ukulele ma po prostu kształt gitary, a korpus ma kształt liczby 8. Górny łuk jest zwykle mniejszy niż dolny łuk. Kształt gitary jest najczęstszą formą ukulele.
Kształt ananasa: Ten rodzaj ukulele charakteryzuje się ciałem przypominającym kształt ananasa. Na ten temat nie ma nic więcej do powiedzenia. Poza tym, że nie ma ich zbyt wiele.
Jak wybrać ukulele?
Istnieje wiele czynników, które moim zdaniem warto rozważyć przy zakupie ukulele. Przyjrzyjmy się im bliżej:
Rodzaje drewna
Jeśli jesteś początkującym to temat drewna nie będzie szczególnie istotny. Jako nowicjusz wybór drewna znaczy niewiele i nie polecam wydawania dużych pieniędzy na zakup ukulele z określonego gatunku drewna – przynajmniej nie, jeśli chcesz po prostu spróbować gry na ukulele dla zabawy. Ale oczywiście dobrze jest mieć wiedzę na temat różnych rodzajów drewna i tego, jak mogą wpływać na jakość i brzmienie ukulele. Poniżej odwołam się do najczęstszych odmian drewna z których wytwarzane są ukulele:
Mahoń: Mahoń jest niewątpliwie najczęściej używanym drewnem do produkcji instrumentów muzycznych, w tym ukulele. Prawie wszystkie szyjki ukulele wykonane są z mahoniu, ponieważ gatunek drewna ma ogromną wytrzymałość. To twarde drewno, ale daleko mu do najtwardszego. Słynna marka Martin & Co., prawie zawsze produkowała ukulele z mahoniu. Mahoń zapewnia bardziej ostry dźwięk. Brzmienie jest pełne i zapewnia przyjemne jasne tony, jak i również świetny bass.
Acacia Koa: To oryginalny gatunek drewna pochodzący z Hawajów. Koa daje ciepły i jasny dźwięk. Posiada mniej wydźwięków, ale z drugiej strony, posiada dobre podtrzymanie oraz silne średnie tony. Ponad 90% dźwięku pochodzi z otworu rezonansowego i główki. Dlatego są to dwa elementy, które bierzesz pod uwagę przy wyborze drewna. Koa jest często wybierana, ponieważ ten gatunek drewna ma za sobą słynną historię związaną z tym instrumenem.
Świerk: Świerk jest delikatnym drewnem, dzięki czemu zapewnia lekki i wysokie dźwięk. Jednak jednocześnie dostajesz bogate i ciepłe brzmienie. Przez „ciepłe brzmienie” mam na myśli dźwięk, który nie ma w twardych i ekstremalnie odstających tonów. Taka jest przynajmniej moja interpretacja. Ukulele wykonane ze świerku ma zatem dużą siłę w środkowych i najniższych tonach.
Cedr: this kind of wood is used often for the sound hole. This wood type is softer than spruce and has more bass in relation to spruce. This wood species also gives some more lively overtones.
Ten rodzaj drewna jest często używany dla otworu rezonansowego. Ten rodzaj drewna jest jeszcze bardziej delikatny niż świerk i ma więcej bassu w stosunku do świerku. Ukulele wykonane z tego gatunku drewna ma również bardziej żywszy wydźwięk.
Sekwoja: Sekwoja jest bardzo podobna do drewna cedru ale wciąż wyróżnia się w kilku istotnych punktach: bardzo mocny i przestrzenny dźwięk. Niektórzy uważają ten dźwięk za mało ostry. Osobiście uwielbiam ten gatunek drewna. Następne dwa rodzaje drewna są przede wszystkim używane do wykonania szyjki ukulele.
Palisander: Nie używany tak często do produkcji ukulele, jak w przypadku gitar, ale ten gatunek drewna daje mocne tone średnie i nieco niższe tony harmoniczne. Grałem na parze ukulele wykonanych wyłącznie z palisandru i były bardzo dobre.
Klon: Wreszcie docieramy do klonu, który charakteryzuje się czystym tonem, ale mniejszym wydźwiękiem harmonicznym. Ton jest również pełny. Klon jest przeważnie używany do wykonania boków i tyłu korpusu. Jeśli instrument jest dokładnie wykonany, klon sprawdza się świetnie jako materiał. Należy również zaznaczyć, że wybór drewna jest wyborem indywidualnym i nie ma przepisu ani rodzaju drewna, który byłby „najlepszy”. Sprawdź różne rodzaje ukulele, a szybko dowiesz się jaki rodzaj drewna najbardziej ci odpowiada.
Najlepsze marki ukulele
Kala Brand Music Co.: Kala / Makala jest jednym z największych producentów ukulele na świecie. Wyróżniają się jedynie sprzedażą ukulele i u-bassów. Oznacza to, że cały swój czas poświecają na rozwój oraz produkcję ukulele – i nic więcej. Firma istnieje od 2005 roku, a jej siedziba znajduje się się w Kalifornii. Osobiście uważam, że produkują najlepsze ukulele na świecie i dlatego mam ukulele tenorowe od Kala (Kala KA-ST). Ukulele od Kala są zawsze naprawdę dobrej jakości, a jednocześnie zachowują rozsądek, co do ceny instrumentu.
Yamaha: Japońska firma jest jednym z największych producentów instrumentów muzycznych na świecie. Ich ukulele są również bardzo dobre, ale nie są lepsze od tych, które produkuje Kala. Z drugiej strony robią świetne gitary podróżne – mogę je polecić.
Cena
Cena i jakość nie zawsze idą w parze, ale moje doświadczenie podpowiada mi, że cena i jakość są powiązane przy zakupie ukulele. Radzę ci, abyś trzymał się z dala od tanich produktów. Gdy ukulele kosztuje mniej niż 299 zł, to możesz być pewien, że jakość nie będzie zbyt dobra i jedyne co dostaniesz to rozczarowanie. Jeśli zamiast tego wydasz więcej niż 299 zł, to będziesz miał okazję znaleźć naprawdę fajne ukulele. Nawet budżet od 299 zł do 599 zł może ci pomóc.
Struny ukulele
Chociaż struny nie są dużym wydatkiem to istnieje duża różnica w przypadku ich jakości. Przy zakupie ukulele dołączone struny są czesto słabej jakości. Dlatego z tego powodu, radziłbym ci zakup paru nowych strun dla twojego nowego ukulele. Przyjrzymy się bliżej rozmiarowi strun, których potrzebujesz.
Wybór strun do ukulele zależy od rodzaju ukulele, który posiadasz. Jak wspomniałem wyżej, ogólnie rozróżnia się 4 rodzaje ukulele. Grubość strun różni się zależnie od typu ukulele. Im większe jest twoje ukulele, tym grubsze powinny być struny. Poniżej ułatwiłem ci wybór, wybierając najlepsze struny do ukulele dostępne na rynku:
Strój ukulele: Jak nastroić ukulele
Jest wiele sposobów na nastrojenie ukulele. Możesz to z łatwością zrobić online na stronie ukutuner. Możesz również kupić stroik w sklepie muzycznym. Trzy najczęstsze stroje dla ukulele to:
- GCEA
- Jest to standardowy strój ukulele (nazywany również strojem w C). Z łatwością możesz nastroić ukulele bez używania jakichkolwiek narzędzi do strojenia. Utwór „The Little Ole with the Umbrella” na samym początku zawiera tylko te cztery dźwięki.
- ADF#B
- Nazywany strojem do D i jest strojony 2 progi wyżej niż strój do C.
- DGBE
- Ukulele barytonowe używa tego stroju, i jak już wspomniano wyżej, strój jest taki sam jak w przypadku czterech pierwszych strun gitary.
Naucz się grać na ukulele
Jest wiele możliwości, aby nauczyć się grać na ukulele online. Mnóstwo tutoriali możesz znaleźć na Youtube, a następnie możesz zapłacić za abonament miesięczny, aby uzyskać dalsze lekcje, jeśli chcesz. Ale jeżeli naprawdę chcesz nauczyć się grać na ukulele, to polecam ci wykupienie miesięcznej subskrypcji na ukuleleunderground. Jako członek zyskujesz dostęp do ogromnej biblioteki filmów gry na ukulele i możesz nauczyć się praktycznie wszystkiego. Od tego jak trzymać ukulele po grę poszczególnych piosenek.