Struny do gitary

Guitar Strings Buying Guide

Istnieją tysiące różnych strun do gitary, które można kupić, więc wybór najlepszych może być trudny. Aby ci to rozjaśnić, przygotowałem ten przewodnik kupna oraz zrecenzowałem najlepsze z nich, aby dać ci jak najlepszy wgląd w to jakie struny do gitary powinieneś kupić.

Buy your guitar strings on Amazon

Przewodnik zawiera wszystko, co powinieneś wiedzieć o strunach gitarowych, włączając w to różne rozmiary, grubość, jakość, marki oraz ceny, ale najpierw chciałbym ci pokazać najlepsze struny, które odkryłem podczas testowania 200 zestawów strun. Pomoże ci to znaleźć najlepsze struny do gitary elektrycznej, najlepsze struny do gitary klasycznej i najlepsze struny do gitary akustycznej. Zaczynajmy!

Top 5 Struny do Gitary Klasycznej

Kupując struny do gitary klasycznej należy wziąć pod uwagę grubość (również znaną jako rozmiar strun). Zawsze zalecałbym średnią grubość strun, ponieważ ta grubość charakteryzuje się dobrym brzmieniem oraz nie utrudnia gry na gitarze. Możesz jednak preferować cieńsze struny na których gra się zdecydowanie łatwiej lub grube struny, jeśli wolisz bogatszy dźwięk. Ponieważ gitara klasyczna jest instrumentem akustycznym, bez możliwości wzmocnienia jej dźwięku, to grubsze struny faktycznie mogą ci pomóc w uzyskaniu mocniejszego i głośniejszego dźwięku.

Struny Ernie Ball

Ernie Ball wykonuje niezłe struny do gitary klasycznej. Kiedy kilka lat temu używałem tych strun to byłem bardzo zadowolony z ich brzmienia. Dlatego mogę gorąco polecić struny tego producenta.

[button color = “green” link = “https://www.partner-ads.com/uk/klikbanner.php?partnerid=14237&bannerid=15851&htmlurl=http://www.danguitar.dk/product/ernie-ball- eb2409-Spanish-guitar-string-ball-end-3794 / “size =” bigger “align =” center “] Buy the strings here [/ button]

Struny Martin

Struny marki Martin są bardzo popularne. Mają bardzo dobry dźwięk i długą żywotność. Używałem strun Martin na gitarze klasycznej i byłem z nich bardzo zadowolony.

back to menu ↑

Top 5 Najlepszych Strun do Gitary Elektrycznej

Kupując struny do gitary elektrycznej, musisz najpierw rozważyć, jaki gatunek zamierzasz grać. Jeśli zamierzasz grać szybkimi leadami oraz intensywną rytmiką to poleciłbym ci cienkie struny. Z kolei jeśli chcesz grać ciężki metal, a może nawet obniżyć strój do Drop D to musisz mieć grube struny. Do bluesa i klasycznego rocka polecam struny średniego rozmiaru. Powodem tego jest to, że w tych gatunkach często występują tzw. bendy i na średnim rozmiarze stosunkowo łatwo będzie pociągnąć daną strunę palcem, zachowując przy tym dobre brzmienie. Natomiast jeżeli grasz Jazz to poleciłbym ci niektóre grube struny.

Struny do gitary Ernie Ball 2721

Ernie Ball jest znaną marką na całym świecie z produkcji świetnych strun do gitar elektrycznych. Wielu profesjonalnych gitarzystów używa ich tylko dlatego, że są wyprodukowane przez tego producenta. Sam gram na strunach średniego rozmiaru od Ernie Ball, które również polecam kupić.

[button color = “green” link = “https://www.partner-ads.com/uk/klikbanner.php?partnerid=14237&bannerid=15851&htmlurl=http://www.danguitar.dk/product/ernie-ball- 2721-cobalt-regular-slinky-electric-guitar-strings-010-046-4534 / “size =” bigger “align =” center “] Buy the strings here [/ button]

back to menu ↑

Top 5 Najlepszych Strun do Gitary Elektro-Akustycznej

Niestety musisz także zdecydować się na to jakie struny chcesz mieć do swojej gitary elektro-akustycznej. Tym razem mogę polecić ci dwa dobre zestawy strun z których sam korzystam.

Struny Martin MSP7200

Trzeba przyznać, że marka Martin wykonuje świetne struny, a szczególnie do gitary akustycznej. Mają bardzo dobrą pozycję na rynku. Mają wiele rodzajów strun, ale ten jest jednym z moich ulubionych (moje ulubione struny są następne). Te struny są wykonane z brązu fosforowego. Struny mają super brzmienie i długa żywotność.

[button color = “green” link = “https://www.partner-ads.com/uk/klikbanner.php?partnerid=14237&bannerid=15851&htmlurl=http://www.danguitar.dk/product/martin-sp- lifespan-coated-acoustic-electric-guitar-string-medium-5305 / “size =” bigger “align =” center “] Buy the strings here [/ button]

Struny Martin MSP7000 – świetne brzmienie

W ostatnich latach bardzo często używałem tych strun. Mają one niesamowicie ciepłe brzmienie, który jest dla nich dodatkowym atutem podczas gry na gitarze.  Struny MSP7000 należą do moich ulubionych i zdecydowanie gorąco je polecam!

[button color = “green” link = “https://www.partner-ads.com/uk/klikbanner.php?partnerid=14237&bannerid=15851&htmlurl=http://www.danguitar.dk/product/martin-sp- lifespan-coated-acoustic-electric-guitar-strenge-extra-light-5302/” size=”bigger” align=”center”]Køb strengene her[/button]

back to menu ↑

Struny do gitary – Przewodnik Kupna

Grubość strun ma kluczowe znacznie dla gry na gitarze. To bardzo ważne, aby wybrać dla siebie prawidłowy rozmiar od samego początku. Struny do gitary produkowane są w różnych rozmiarach. Mamy zarówno cienkie jak i grube struny. Jednak jak już wspominałem, grubość strun ma ogromny wpływ na grę na gitarze oraz jej brzmienie. Jeśli jako początkujący opanujesz grę na bardzo grubych strunach, to uzyskanie odpowiedniego brzmienia będzie sprawiało ci nie lada kłopot. Aby to wyjaśnić, pozwól że omówię wady i zalety cienkich i grubych strun.

Cienkie struny do gitary:

 • łatwiej się na nich gra – szczególnie początkującym
 • łatwiej wykonuje się na nich bendy – (pociągnięcie struny palcem)
 • łatwiej pękają
 • nie są tak głośne oraz mają krótszy sustain dźwięku
 • w niektórych przypadkach mogą powodować brzęczenie
 • nie wywierają tak dużego napięcia na gryf gitary – cienkie struny są czesto używane w gitarach typu vintage

Grube struny do gitary:

 • trudniej się na nich gra – szczególnie początkującym
 • wymagają większej siły palców do grania i bendowania nut
 • są znacznie głośniejsze oraz mają dłuższy sustain dźwięku
 • są dobre do niskich strojów, np Drop D
 • wywierają duże napięcie na gryf gitary
back to menu ↑

Struny do gitary – rozmiar i grubość

Kiedy wychodzisz, aby kupić nowe struny to możesz zostać łatwo rozproszony przez słowa używane przez producentów. Nazewnictwo różni się w zależności od producenta, co przekłada się również na nazewnictwo grubości strun przez producentów. Gdy mowa o strunach do gitary elektrycznej to najczęściej używa się następujących rozmiarówek:

 • “Super ekstra cienkie”: .008 .010 .015 .021 .030 .038
 • “Super cienkie”: .009 .011 .016 .024 .032 .042
 • “Cienkie”: .010 .013 .017 .026 .036 .046
 • “Średnie”: .011 .015 .018 .026 .036 .050
 • “Grube”: .012 .016 .020 .032 .042 .054

Dla określenia grubości strun do gitary klasycznej używa się następujących rozmiarówek:

 • “Super cienkie”: .010 .014 .023 .030 .039 .047
 • “Cienkie niestandardowe”: .011 .015 .023 .032 .042 .052
 • “Cienkie”: .012 .016 .025 .032 .042 .054
 • “Średnie”: .013 .017 .026 .035 .045 .056
 • “Grube”: .014 .018 .027 .039 .049 .059

Dla określenia grubości strun do gitary elektro-akustycznej używa się rozmiaru materiału:

 • Brąz (wyraźny i jasny ton, ale szybko się zużywają)
 • Brąz fosforowy (cieplejsze i bardziej mroczne brzmienie w porównaniu do brązu. Jednak brzmienie jest jaśniejsze, a sama żywotność dłuższa. To moja ulubiona grubość)
 • Mosiądz (lekkie i nieco metaliczne brzmienie)
 • Powlekane Polimerem (brzmienie nie jest zbyt jasne za to jest bardzo ciemne i ciepłe)
 • Jedwab i Stal (Ta odmiana ma bardzo delikatny ton i brzmienie. Silk and Steel jest popularny wśród gitarzystów fingerstyle)
back to menu ↑

Zmień struny na nowo zakupionej gitarze!

Nie zawsze trzeba od razu wymieniać struny, ale w wielu przypadkach struny dołączone do nowo zakupionej gitary są naprawdę złej jakości. Dlatego od razu polecam ci dokupienie nowych strun do gitary.

back to menu ↑

Wypróbuj różne struny do gitary

Od razu nie znajdziesz idealnego zestawu strun. Będziesz musiał wypróbować gry na różnych strunach, aby znaleźć swoje ulubione, ale jestem pewien, że w końcu osiągniesz sukces. Możesz zacząć od strun, które poleciłem wyżej. Na koniec chcę tylko przypomnieć, że wymiana strun może być zadaniem, które sprawi ci na początku wiele trudności, ale mogę obiecać, że brzmienie nowych strun jest najlepsze i nie da się tego niczym zastąpić!