Saksofon to jeden z najbardziej znanych instrumentów na świecie. Jest wykorzystywany w wielu różnych stylach muzycznych – od jazzu po bluesa, w popie, w muzyce klasycznej i wielu innych. Jednak wielu ludzi zna go z zastosowanie w Jazzie. Saksofon odkrywa kluczową rolę w muzyce jazzowej jako instrument melodyczny i improwizacyjny, pomagając w tworzeniu ekscytacji i koloryzacji utworu.
Kup saksofon na AmazonieSaksofon jest użyty w podobny sposób jak gitara elektryczna w muzyce rockowej. Jest kluczowym elementem wspierającym, a także środkiem do uwolnienia krzyczących solówek.
Saksofon miał swój wielkim przełom od lat 40. do lat 60. XX wieku, w wyniku wzrostu popularności muzyki afroamerykańskiej, czyli Jazz i Swing. Saksofoniści tacy jak Charlie Parker, Dexter Gordon, Cannonball Adderly (i wiele innych), sprawili, że instrument stał się legendarny. Można argumentować, że muzycy w tamtym okresie pomogli w stworzeniu instrumentu, który jest nam dzisiaj znany.
Większość ludzi uważa, że zakup saksofonu jest niezwykle drogi i jest poza ich zasięgiem. Jestem tutaj, aby pokazać ci, że tak nie jest. Oto oferta doskonałych saksofonów na każdą kieszeń.
Saksofon – 5 Najlepszych
Aby ułatwić wybór saksofonu, zamieściłem jedne z najlepszych i najbardziej opłacalnych saksofonów na rynku. Wszystkie są doskonałej jakości niezależnie od ceny…
Najlepszy Saksofon dla początkujących
Najlepszy Saksofon dla średniozaawansowanych i zaawansowanych graczy
Najlepszy Saksofon Altowy
Najlepszy Saksofon Tenorowy
Najlepszy Saksofon Sopranowy
Najlepszy Saksofon Barytonowy
Saksofon – Historia
Saksofon został wynaleziony w latach 40. XIX wieku przez belgijskiego producenta instrumentów Adolpha Saxa (stąd nazwa „Sax”). Adolph Sax wynalazł saksofon, gdy szukał instrumentu, który miałby całkowitą głośność i projekcję instrumentu dętego, jak trąbka, ale zachował muzyczną zwinność instrumentów dętych z drewna, takich jak obój. Pierwsza odsłona jego „Saksofonu” była bardzo prosta pod względem designu.
Saksofon nie został wymyślony do muzyki jazzowej (która wówczas nie istniała), ale był używany przez zespoły klasyczne, orkiestry i zespoły wojskowe w połowie lat 1800 i na początku XX wieku. W latach 30. XX wieku, afroamerykańscy muzycy wybrali saksofon, pomagając w powstaniu ruchu Jazz i Swing w Ameryce. To oni całkowicie zmienili jego rolę, aby uczynić go instrumentem, który dziś jest nam dobrze znany.
Saksofon – Rodzaje
Istnieją 4 rodzaje saksofonów. Są ułożone tak samo jak rejestry ludzkiego głosu. Zacznijmy od najwyższego rejestru.
Saksofon, posiadający najwyższy rejestr to saksofon sopranowy. Przetestowałem i znalazłem najlepszy saksofon sopranowy, który można znaleźć na górze strony. Saksofon, który ma drugi najwyższy rejestr to saksofon altowy. W trakcie testu grałem zarówno na najlepszych saksofonach sopranowych, jak i najlepszych saksofonach altowych, które można znaleźć na górze strony.
Następnie mamy saksofon tenorowy i saksofon barytonowy. Saksofon barytonowy jest szczególnie rozpoznawalny ze względu na jego ogromny rozmiar, który wymaga także od saksofonisty użycia bardzo dużego paska. W przeciwieństwie do innych saksofonów, które są przekładane przez szyję, baryton jest trzymany za pomocą podwójnych pasów naramiennych ze względu na większą wagę instrumentu. Podobnie jak w przypadku poprzedników, najlepsze saksofony tenorowe i barytonowe wybrane przeze mnie można znaleźć na górze strony.
Wybór saksofonu zależy w dużej mierze od muzyka, w zależności od tego, czy chcesz mieć głęboki, czy głośny instrument. Najczęściej grę zaczyna się od saksofonu altowego, ponieważ jest stosunkowo prosty i łatwo dostępny dla początkujących. Jednak wielu saksofonistów również lubi różnorodność różnych instrumentów i dlatego uczą się kilku gry na różnych rodzajach saksofonów, aby mieć możliwość zmiany zgodnie z ich gustem i potrzebami. Dobrym przykładem takiego saksofonisty jest jazzowo/popowy saksofonista Kenny G.
Jeśli jesteś początkujący lub instrument to dla ciebie nowość, to zaczęcie od zakupu profesjonalnego lub najdroższego saksofonu na rynku nie jest dobrym pomysłem. Często saksofony przeznaczone dla profesjonalistów wymagają już jakichś umiejętności, co sprawia, że są trudniejsze do grania i mogą być źródłem wielu frustracji dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z tym instrumentem.
Saksofon – jak nastroić saksofon
Szczególną cechą instrumentów dętych (oraz instrumentów dętych drewnianych) jest to, że nie odnoszą się do nut w taki sam sposób, jak wielu innych muzyków, takich jak gitarzysta czy pianista. Gitara i pianino są strojone do C, natomiast saksofon tenorowy w Bb. Coś takiego może łatwo wprowadzić początkujących w zamieszanie, ale w rzeczywistości oznacza to, że gdy saksofonista gra swoją nutę C, to tak naprawdę nie gra tego dźwięku według gitarzysty i pianisty. Saksofon będzie właściwie grał Bb. Mimo że nuty będą brzmiały tak samo to w rzeczywistości zostały zapisane jako różne noty dla tych różnych instrumentów. Powód dla którego taki system istnieje ma coś wspólnego z dźwiękiem saksofonu i muzycznym „kluczem”, który najlepiej pasuje do instrumentu. Pomimo faktu, który może sprawiać na starcie dużo kłopotów, to po pewnym czasie gra na instrumencie i system w którym działa saksofon szybko nabiera sensu.
Ponieważ większość notacji muzycznych jest napisanych dla instrumentów nastrojonych do C, to dla saksofonisty ważną umiejętnością będzie nauka przeniesienia się na klucz Bb w głowie. To zmusza saksofonistę do zmiany nut, które widzi na stronie pianisty i konwersji ich w głowie, tak aby były poprawnie zagrane przez niego na saksofonie, całkowicie w locie.
Użyliśmy tutaj przykładu Bb, ale ten klucz nie dotyczy wszystkich saksofonów. Klucze wszystkich saksofonów są sopranowe: Bb, Alto: Eb, Tenor: Bb, Baryton: Eb. Musisz zatem zapoznać się z nowym systemem teoretycznym w zależności od tego jaki rodzaj saksofonu wybierzesz. Ważne jest, aby znać różnicę między saksofonami i zrozumieć, dlaczego różnią się one od innych „typowych” instrumentów.
Saksofon – Konstrukcja oraz Części
Saksofony są zazwyczaj wykonane z mosiądzu, ale mogą być również wykonane z miedzi, srebra, a w rzadkich przypadkach ze złota. Materiał, który został użyty do wykonania instrumentu, ma nie tylko związek z ceną instrumentu, ale także wpływa na jego brzmienie. Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, wybór materiału jest kwestią indywidualną każdego muzyka. Dźwięk saksofonu rozlega się przez muzyka dmuchającego w ustnik zwanego również piszczałką. Stroik wibruje, a następnie emituje dźwięk przez czarę instrumentu, który ulega wzmocnieniu przez czarę głosową. Odtąd muzyk ma możliwość otwierania/zamykania klapy, które skracają/przedłużają rurkę, po której będzie przesuwał się dźwięk. co z kolei zmienia nutę.
Stroik saksofonu: Stroik saksofonu jest kawałkiem drewna wyciętym z rośliny trzciny cukrowej. Można jednak kupić stroik z tworzywa sztucznego, np. z plastiku lub z włókna, ale stroiki z trzciny cukrowej są bez wątpienia najlepsze i najczęściej spotykane. Stroik do saksofonu jest dostępny w pięciu różnych rodzajach, przy czym 1 rodzaj jest najcichszy, a 5 rodzaj jest najtwardszy. Na Stroiku rodzaju 1 znacznie łatwiej się gra niż na 5, ale 5 rodzaj daje lepszy dźwięk, który też ogólnie dłużej trwa. Stroik często trzeba „rozegrać” zanim zacznie wydawać z siebie najlepsze brzmienie.
Ustnik saksofonu: Ustnik saksofonu jest umiejscowiony na samym końcu szyi instrumentu i działa jako interfejs między graczem, a rezonansowym korpusem saksofonu. Delikatne części, które tworzą ustnik wykonane są z różnych materiałów syntetycznych i organicznych. Najczęściej stosowanymi materiałami jest twarda guma (wulkanizowana), plastik i metale. Design ustnika saksofonu nie wiele różni się od klarnetu, ale są pewne małe różnice. Wersja saksofonu jest większa i ma większą komorę. Podobnie jak klarnet, saksofon ma pojedynczy stroik, który służy do produkcji dźwięku.
Saksofonista wykorzystuje kombinacje przepływu powietrza i kształtu ust (używając mięśni szczęki i warg), aby wytworzyć określoną wibrację w stroiku. Wibracje te są wzmacniane przez kształt i konstrukcję klaksonu, aby zapewnić bogaty i wyrazisty dźwięk. Podczas gdy początkujący saksofoniści zaczynają od standardowych ustników, to wykwalifikowani i dobrze rozwinięci saksofoniści znajdą szeroki wybór opcji do ich własnego stylu gry i pożądanego dźwięku. Ustniki można znaleźć w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu można dostosować ton do bardziej ciepłego zamiast ostrzejszego i penetrującego dźwięku, w zależności od preferencji lub sytuacji muzycznej. Istnieje również sporo opcji stroika dla każdego saksofonisty, włączając w to podstawowe kategorię, które są przeznaczone dla każdego rodzaju i rozmiaru saksofonu. Czasami spotkasz saksofonistę też, który używa stroika klarnetowego.
Ligaturki saksofonowe: Ligaturki saksofonowe utrzymują stroik saksofonu wewnątrz ustnika, dzięki czemu nuty grane przez muzyka są wyraźne – w postaci pełnego dźwięku poprzez spójne i stałe wibracje. Ma kształt zacisku. Najpopularniejszymi materiałami używanymi do produkcji ligaturek są skóra, metal i plastik. Muzyk ma wiele opcji ligaturek saksofonowych, chociaż nie wszystkie ligaturki są tak samo kompatybilne – dlatego ważne jest to, żeby je przetestować i upewnić się, że pasują. Bardziej doświadczony gracz może uzyskać pewne różnice w tonie, próbując różnych pozycji względem końcówki ustnika. Jeśli ustawi się bliżej do końcówki to dźwięk będzie bardziej ostry, natomiast chwytając go dalej wygeneruje bardziej łagodny ton.
Korpus: Korpus saksofonu jest dolnym końcem rurki cylindrycznej, która zaczyna się tam gdzie kończy się szyja, i kończy na czarze głosowej. Korpus jest zwykle wykonany z cienkiego mosiądzu pokrytego różnymi metalami szlachetnymi, w tym złotem, srebrem i niklem. Kształt i rozmiaru korpusu saksofonu znacznie się różni w zależności od danego rodzaju saksofonu – od prostych do głębokich łuków w kształcie U – ale zawsze kończy się rozszerzoną czarą głosową. Otwory tonów znajdują się na szyi saksofonu, a ich ilość waha się od 20 do 24 w zależności od rodzaju saksofonu. Takie otwory mają kilka różnych rozmiarów, w zależności od tego, gdzie się znajdują. Wlutowane wstawki są przymocowane do korpusu jako wsparcie dla eleganckiego i skomplikowanego systemu ruchomych prętów, kluczy oraz środkowych dołków. Mosiężny kształt korpusu jest zazwyczaj pokryty dodatkową warstwą lakieru lub poszycia, aby na dłużej zachować połysk saksofonu i zapobiec zniszczeniu metalu przez tlen. Bezbarwny lakier akrylowy jest typowym wyborem, chociaż niektóre instrumenty kolorowy lakier, a nawet są posrebrzane lub pozłacane.
Dźwięcznik: Czara głosowa jest miejscem gdzie wyprodukowane fale dźwiękowe wydostają się z saksofonu. Dźwięcznik jest zwykle zdobiony odblaskiem lub grawerem. W zależności od wielkości i rodzaju saksofonu, dźwięcznik może być wyrównany lub wyprostowany. Czara głosowa jest typowym miejscem do ozdabiania instrumentu, ponieważ ta część jest najbardziej widoczna dla słuchacza. Najlepszym miejscem do przechowywania saksofonu jest jego futerał z dala od drastycznych zmian temperatury. Dźwięcznik można z łatwością wypolerować miękką ściereczką, aby pozbyć się zanieczyszczeń w postaci odcisków palców. UWAGA! Nigdy nie stawiaj saksofonu na ziemi, ponieważ grozi to zarysowaniem lub uszkodzeniem dźwięcznika. Ponadto zawsze czyść dźwięcznik po dotknięciu go gołymi rękoma, jeśli zauważysz na nim brud. Olej i wilgoć z rąk mogą z czasem zniszczyć wykończenie (wygląd) dźwięcznika, jeśli nie zostaną szybko usunięte.
Saksofon – Przewodnik Zakupu
Przy wyborze saksofonu po raz pierwszy należy wziąć pod uwagę pewne kwestie. Przede wszystkim musisz zdecydować się na to, jakiego rodzaju saksofonu szukasz. Szukasz głębokiego (dużego i ciężkiego) saksofonu barytonowego, czy szukasz bardziej klasycznego saksofonu altowego lub sopranowego z wyższym tonem?
Następnie weź pod uwagę cenę. Czy naprawdę trzeba kupować drogi saksofon, czy też tani dobrze się sprawdzi? Zwłaszcza jeśli poszukasz używanych saksofonów, to możesz znaleźć dobre i wytrzymałe saksofony za mniej niż połowę ceny sklepowej. Często to zakup używanego saksofonu oznacza, że otrzymujesz instrument świetnej jakości w tej samej cenie, co nowy, gorszy model. Problem z używanymi instrumentami polega na tym, że kupując instrument używany nie będziesz miał możliwości na uzyskanie profesjonalnej porady, na to czy instrument nie jest uszkodzony i czy kupno danego używanego saksofonu jest dla ciebie opłacalne.
Dla początkujących, ocena jakości saksofonu może być trudna. Tak więc, jeśli to możliwe, to zaleca się wziąć ze sobą kumpla lub kogoś kto ma wiedzę na temat saksofonów i sprawdzić saksofon w sklepie stacjonarnym pod okiem takiej osoby. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek po powrocie do domu. Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą jest to, czy instrument dobrze leży ci w rękach? Czy wygląda tak jak chcesz i czy czujesz się z nim dobrze, a zatem, czy inspiruje cię do gry? Jeśli odpowiedź brzmi 'tak’, to ten saksofon jest dla ciebie!