Perkusja elektroniczna

elektrisk trommesætElektroniczny zestaw perkusyjny, perkusja elektroniczna, perkusja, bębny elektroniczne – ten wynalazek ma wiele nazw!

Se udvalget af elektriske trommesæt

Perkusja elektroniczna zrewolucjonizowała przebieg nagrywania perkusji w studio zarówno, jak i sposób w jaki perkusista może wykonywać ćwiczenia. Istnieje wiele zalet korzystania z tego sprzętu, ale perkusja elektroniczna ma też swoje wady. Na tej stronie znajdziesz wszystko co warto wiedzieć o elektronicznych bębnach. Twoja wiedza na temat tego instrumentu znacznie się zwiększy, a ja sam pokażę ci najlepsze perkusje elektroniczne na rynku.

Top 5 – Perkusje Eletroniczne

Wybór właściwego zestawu perkusyjnego może okazać się dla ciebie sporym wyzwaniem ze względu na sporą liczbę dostępnego sprzętu na rynku. Poniżej zobaczysz perkusje elektroniczne, które osobiście polecam. Znajdziesz zestaw dla początkujących, zestaw do ćwiczeń z zespołem oraz zestaw dla doświadczonych i profesjonalnych perkusistów.

back to menu ↑

Perkusja elektroniczna vs. Perkusja akustyczna

Brzmienie perkusji elektronicznej znacznie różni się od brzmienia perkusji akustycznej, ponieważ perkusja elektroniczna wykorzystuje wcześniej nagrane przez producenta sample, które są odtwarzane kiedy perkusista uderza w dany pad. Perkusje elektroniczne z wyższej półki jakości reagują na siłę uderzenia pałkarza w pad oraz dostosowują dźwięk do siły uderzenia. Jednak perkusja elektroniczna nigdy w pełni nie odda dźwięku ani uczucia gry na perkusji akustycznej.

Oszczędność miejsca jest jedną z największych zalet takich bębnów, zajmują one bardzo mało miejsca. Perkusje elektroniczne z reguły zajmują mniej miejsca niż perkusje akustyczne: są lżejsze, łatwiej je rozstawić i przetransportować z miejsca na miejsca. Sprawdzają się świetnie jako sprzęt do ćwiczeń, ponieważ zmieszczą się w takich miejscach jak łóżko, salon lub sala prób.

Poziom głośności to główny powód dla którego perkusje elektroniczne cieszą się tak dużą popularnością, nie narobią dużego hałasu. W porównaniu do perkusji akustycznej, perkusja elektroniczna jest znacznie bardziej przyjazna dla otoczenia. Choć perkusje elektroniczne nie są całkowicie ciche jak wielu ludziom zdaje się wydawać. Odgłos uderzenia w gumowe pady jest słyszalny, ale nie na tyle, aby wydowbywał się poza ściany mieszkania! Jedynym hałaśliwym problemem może być stopa zestawu, która stoi na podłodze jak tradycyjna stopa w perkusji akustycznej. Dźwięk stopy rozchodzi się bezpośrednio po podłodzę, ale wibracje mogą być zatrzymane przez rozstawienie zestawu perkusyjnego na kocu, dywanie, podkładce lub na macie piankowej.

Możliwość regulacji dźwięku to powód dla którego perkusja elektroniczna to instrument do wyboru w wielu studiach nagraniowych. Dotyczy to przede wszystkim takich gatunków jak pop, rap, większość muzyki elektronicznej, jak i nawet metalu. Jakość dźwięku perkusji eletronicznych różni się ze względu na wgrane sample jak już wspomniałem wyżej. Jednak wielu inżynierów dźwięku woli miksować perkusje elektroniczne, co daję znacznie większą kontrolę nad dźwiękiem. Ponadto, unikasz rozstawiania mikrofonów do nagrywania perkusji akustycznej, która jest często uważana za jeden z najbardziej czasochłonnych i problematycznych instrumentów do nagrania. Jednak wielu perkusistów uważa, że perkusje elektroniczne mogą brzmieć zbyt „mechanicznie” i „bezosobowo”, co sprawia, że odmawiają nagrań na elektronicznym zestawie. Ale praktycznie wszyscy zgadzają się z tym, że perkusje elektroniczne są świetne do ćwiczeń lub nagrywania demo.

back to menu ↑

Dla kogo perkusja elektroniczna będzie dobrym zakupem?

Perkusje elektroniczne świetnie nadają się do ćwiczeń, a ich dźwięk można kontrolować w bardzo przystępny sposób. Dlatego perkusja elektroniczna to idealne rozwiązanie dla początkujących perkusistów, którzy nie potrafią stroić bębnów i chcą po prostu zacząć grać. Są łatwe w konfiguracji, nie zajmują dużo miejsca, a ryzyko występienia szumu usznego u grających lub u rodziców jest znacznie mniejsze. Jednak zestawy elektroniczne to nie tylko rozwiązanie dla początkujących, ale także dla doświadczonych i profesjonalnych perkusistów, którym potrzebny jest mały, praktyczny zestaw do ćwiczeń, i dla tych niecierpliwych, którzy nie chcą za każdym razem udawać sie do sali prób, gdy przyjdzie ochota na granie. W dodatku, perkusje elektroniczne są idealne do nagrywania demo, ponieważ większość zestawów ma wbudowaną funkcję nagrywania, więc perkusista może szybko podzielić się swoimi pomysłami z resztą zespołu bez konieczności używania smartfona do nagrywania perkusji akustycznej.

back to menu ↑

Perkusja elektroniczna i jej części

Moduł pełni rolę mózgu zestawu perkusyjnego. Perkusja elektroniczna i jej brzmienie będzie na tyle dobre na ile pozwoli na to moduł, który jest niczym innym niż komputerem, zawierającym wszystkie dźwięki zestawu perkusyjnego. Moduł służy do przełączania między różnymi dźwiękami, regulacji głośności, mieszania dźwięków perkusyjnych, i do tego miejsca są podłączone wszystkie kable. Jakość i cena idą w parze, jeśli chodzi o moduły perkusji elektronicznych, ale nawet tańsze marki, takie jak Ringway produkują wysokiej jakości moduły.

Pady tworzą zestaw bębnów. Te częsci zazwyczaj mają średnicę 8-10 cali, aby zaoszczędzić miejsca. W dodatku rozmiar padów nie ma znaczenia, ponieważ 8-calowy pad może z łatwością odtwarzać dźwięki 18-calowego bębna ramowego lub 26-calowej stopy. Ale jasnym jest, że perkusja elektroniczna nie odzwierciedla uczucia gry na perkusji akustycznej. Wiele padów wykonanych jest z gumy, co zapewnia lepsze odbicie pałeczki w rękach perkusisty oraz sprawia, że bębny są bardziej czułe niż perkusja akustyczna. Wszystkie pady zestawu są identyczne, dzięki czemu gra na instrumencie staje się łatwiejsza. Większość padów jest dynamiczna co znaczy, że pady są w stanie wyczuć różnicę w uderzeniach perkusisty (słabe i mocne uderzenia), i czy wygrywane są strzały rytmiczne czy normalne bity. Następnie pad przesyła sygnał do modułu, który odtwarza podobny dźwięk do tego co jest grane.

Skórzaną siatkę i głowice z siatki na perkusje elektroniczne można przede wszystkim znaleźć w droższych zestawach, w których wszystkie pady są nimi pokryte, ale są też dostępne tańsze perkusje elektroniczne, w których tylko pad werbla jest pokryty skórzaną siatką. Skórzana siatka zapewnia bardziej realistyczne doświadczenia podczas gry na perkusji, ponieważ skórę można napinać i rozluźniać jak na perkusji akustycznej. Jedną z zalet skórzanej siatki jest to, że jest ona cichsza od padów wykonanych z gumy, ale też jej miękka powiechrznia nie uszkodzi nadgarstka perkusisty, jeśli gra przez długi czas.

Elektroniczne talerze wytwarzają więcej hałasu niż zwykłe pady. Najczęściej są okrągłe lub kształtem przypominają tort. Zestaw talerzy umieszcza się na stojakach przypominających stojaki perkusji akustycznej, a ich napięcie może być regulowane, co dodaje talerzom więcej realistyczności. Wiele padów talerza ma w sobie różne czujniki, dzięki czemu talerze są w stanie odwtorzyć różnicę w sposobie grania na nich, czy to role, trzaśnięcia, czy zwykłe powtórzenia. Niektóre pady talerza mogą posiadać efekt „dławienia się” zupełnie jak perkusja akustyczna. Efekt ten można uzyskać ściskając gumową płytkę, która znajduje się pod padem talerza.

Elektroniczne hi-haty występują w róznych formach i mają różne funkcje. Tańsze elektroniczne hi-haty przypominają całkowicie puste pady, lecz różnica polega na tym, że można nimi również sterować za pomocą pedała. Pedał działa tak, jakby był akustycznym hi-hatem. Kiedy naciskasz stopą na pedał i grasz hi-hat, to jego dźwięk będzie krótszy, ponieważ pad odbiera sygnał jako hi-hat zamknięty, natomiast gdy zwolnisz pedał, to hi-hat brzmi jak dwa talerze uderzające o siebie nawzajem zupełnie jak na perkusji akustycznej. Hi-hat może być również aktywowany przez naciskanie na pedał, a niektóre zestawy zapewniają nawet różne dźwięki, w zależności od tego czy grasz całą stopą czy tylko piętą. Dostępne są pojedyncze, droższe perkusje elektroniczne z dwoma oddzielnymi padami do hi-hatów, które są umieszczone na tradycyjnym hi-hat stojaku, w którym dwa pady można fizycznie kontrolować. Uczucie gry na takim hi-hacie jest znacznie bardziej realistyczne, a perkusista jest w stanie go lepiej kontrolować.

Elektroniczna stopa różni się znacznie zależnie od zestawu. Niektóre perkusje elektroniczne mają pad przypominający prawdziwą stopę perkusyjną. To rozwiązanie zapewnia najbardziej realistyczne wrażenia i najlepszy dźwięk, ale wytwarza też najwięcej hałasu. Większość tych padów jest dość szeroka, aby móc używać podwójnej stopy, ale zawsze należy sprawdzić czy jest to bezpieczne. Niektóre zestawy perkusyjne są wyposażone w dodatkowy pedał, który wygląda jak pedał hi-hat, ale działa jako stopa. Takie rozwiązanie znacznie odbiega od akustycznego zestawu perkusyjnego, ale najczęściej to najlepsza opcja, jeśli twoi rodzice lub sąsiedzi są wyczuleni na hałas i gdy mieszkasz w mieszkaniu.

Elektroniczne stojaki na bębny to część sprzętu zestawu perkusyjnego. Many acoustic drum sets also use racks, but for electronic drums it is standard hardware. A rack is often lighter, as well as faster and easier to pack up than a large stack of racks. Racks for electric drum kits are often made of a lighter material, as electronic pads do not weigh as much as acoustic drums and pads made of wood and metal. Most racks for electronic drums have four feet, and all sets have holders for both domestic, mini-drum, and cymbal pads. These can easily be moved around so that they sit perfectly. Most heights and angles on the parts of the set can often be adjusted so that drummers of all ages can play on the set.

Wiele akustycznych zestawów perkusyjnych również używa stojaków, ale perkusje elektroniczne są w nie standardowo wyposażone. Stojak jest często lżejszy, a także szybciej i łatwiej można go spakować w przeciwieństwie do dużego zestawu stojaków. Stojaki dla perkusji elektroniczncyh przeważnie wykonane są z lżejszego materiału, ponieważ pady elektroniczne nie ważą tyle ile bębny akustyczne oraz pady wykonane z drewna i metalu. Większość stojaków elektronicznych zestawów perkusyjnych jest wyposażona w cztery odnóża i wszystkie zestawy mają uchwyty zarówno na domowe pady jak i mini-bęben oraz talerze. Mogą być bez problemu przemieszczane, aby znaleźć dla nich odpowiednie ustawienie. Większość części może być regulowana – od wysokości po kąt nachylenia padów – tak aby ustawienia były odpowiednie względem wymiarów perkusisty niezależnie od wieku.

back to menu ↑

Perkusja elektroniczna i jej funkcje

Perkusje elektroniczne mają wiele funkcji, które pod wieloma względami odróżniają je od funkcji perkusji akustycznej. Przyrzyjmy się im bliżej:

Rozruszniki: wszystkie pady perkusji elektronicznej mają wbudowany rozrusznik, czyli mechanizm odtwarzający nagrany dźwięk w trakcie grania na poszczególnym padzie. Jednak rozruszniki mogą również zostać nabyte jako osobne elementy, które można zamontować w perkusji akustycznej. Użyte w akustycznej odsłonie perkusji, rozruszniki reagują na wibracje skóry i przesyłają nagrany dźwięk przez moduł do miksera. Ta metoda szczególnie przydaje się popowym perkusistom, którzy w trakcie gry będą używać wielu różnych dźwięków nie do uzyskania na perkusji akustycznej, np. dźwięki syntetyczne. Innym przypadkiem, w którym często występują rozruszniki, są zespoły z bardziej ekstremalnego gatunku, tj. heavy metal. Tutaj rozruszniki są często używane na stopie, aby zapewnić bardziej spójny i ciągły dźwięk, co sprawi, że brzmienie podwójnej stopy stanie się bardziej wyraziste i nie zleje się ze sobą robiąc bałagan. Perkusje elektroniczne mają rozruszniki wewnątrz różnych padów i wiele padów ma nawet kilka rozruszników. Dobrym przykładem jest pad talerza, ponieważ w zależności od miejsca i siły uderzenia musi być w stanie odtworzyć różnicę w dźwięku. Rozruszniki stają się coraz bardziej zaawansowane i czułe, ale w większości przypadków nadal będziesz w stanie usłyszeć różnicę między perkusją akustyczną, a perkusją, w której dźwięk jest wyzwalany przez rozruszniki.

Zestaw słuchawkowy i monitor: Perkusje elektroniczne mogą być podłączone do zwykłych słuchawek, monitorów, a nawet do systemów PA. Po podłączeniu perkusji elektronicznej do systemu PA, zestaw perkusyjny jest wykorzystywany do grania koncertów na żywo, dzięki czemu dźwięk może być łatwo zmiksowany prosto z modułu zestawu. To zaoszczędzia sporo czasu i energii na kontrolę dźwięku, a ponieważ perkusje elektroniczne nie są bardzo głośne, mogą dobrze sprawdzić się na małych setach, w których perkusja akustyczna i talerze przebijają się przez mikrofon wokalisty, tworząc tym samym okropny efekt. Jednak perkusje elektroniczne wyglądem nie pasują do Rock’N’Roll’a tak jak perkusja akustyczna, ale istnieją pewne elektroniczne zestawy perkusyjne wykonane w ten sposób, aby wyglądały jak akustyczne. Liczne możliwości wyjścia dźwięku, kontroli i głośności sprawiają, że perkusje elektroniczne świetnie nadają się do przeniesienia na salę prób z zespołem i są równie dobre jak bębny akustyczne, jeśli ćwiczysz w domu ze słuchawkami.

Pad perkusyjny: Ciekawym dodatkiem do każdego akustycznego lub elektronicznego zestawu perkusyjnego jest tzw. pad perkusyjny. Pad perkusyjny to moduł perkusyjny z wbudowanymi padami, dzięki którym perkusista może odtwarzać oba sample, wybierać utwory i liczyć utwory. Większość padów perkusyjnych może odbierać pliki z komputer, więć możesz nagrać sam różne dźwięki, które później możesz grać na żywo używając tego pada. Użycie tego do aktywacji klap, dzwonków lub innych dźwięków, które nie zawsze są dostępne na akustycznym zestawie perkusyjnym jest rzeczą normalną.

back to menu ↑

Perkusja Elektroniczna – Przewodnik po zakupie

Jak wcześniej już wspomniałem, niektóre perkusje elektroniczne brzmią lepiej niż inne, a jakość dźwięku różni się znacząco w zależności od jakości modułu. Jeśli zamierzasz nauczyć się grać na perkusji to dźwięk może nie być dla ciebie tak ważny jak dla profesjonalisty, ale dźwięk wysokiej jakości jest ważny, ponieważ słaby dźwięk nie jest szczególnie motywujący dla początkującego. Co do głośności danego sprzętu, warto poznać swoich sąsiadów, jeśli mieszkasz w mieszkaniu. Wielu z nich może narzekać na stopę wzorowaną na tradycyjnym zestawie perkusyjnym, którą ma twoja perkusja elektryczna, gdy innym może to zupełnie nie przeszkadzać. Jeśli chcesz być absolutnie bezpieczny i wolny od problemów z sąsiadami, to dobrym pomysłem jest kupno perkusji elektronicznej ze stopą na pedale, która fizycznie nie uderza w pad, a dźwięk jest wytwarzany po naciśnięciu pedała stopą w dół. Jak wspomniałem wcześniej, to rozwiązanie nie przypomina grania na perkusji akustycznej, ale jeśli może uchronić kogoś od bezdomności, to taką opcję należy rozważyć 😉

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź