Kapodaster Gitarowy

Guitar Capo Buying GuideJeśli planujesz zakup kapodastra i nie jesteś pewien jakiego potrzebujesz to trafiłeś w dobre miejsce. Dla niektórych gitarzystów słowo kapodaster oznacza wszystko w ich stylu gry. Niektórzy gitarzyści kupują również niestandardowe kapodastry. Andy Mckee, jest gitarzystą znanym z używania kapodastra w swoich najlepszych utworach. Może nawet znasz jego kawałek ‘Rylynn’ w którym kapodaster jest przez niego wykorzystany w dość nietypowy sposób.

Guitar capos on Amazon

Najważniejsze to, abyś znalazł dla siebie odpowiedni kapodaster. W tym poradniku znajdziesz dobre porady i szczegółowe informacje na temat kapodasterów  do gitary.

Najlepszy Kapodaster Do Gitary Akustycznej

Jak już wspominałem wcześniej kapodastry różnią się od siebie rozmiarem. Ten kapodaster został zaprojektowany z myślą o gitarze akustycznej, ponieważ ma on odpowiedni rozmiar oraz dobra siłę nacisku na podstrunnicę. Kapodaster jest marki Kyso. Przekonasz się, że polecam tylko kapodastry od Kyso i GuitarX. Powodem tego jest po prostu to, że są one bardzo dobre. Nigdy nie doświadczyłem żadnych problemów z ich produktami. Jakość jest świetna, są łatwe w obsłudze i jednocześnie są tanie. Ten kapodaster nazywa się Kyser Quick-Change i na chwilę obecną kosztuje 79 złotych.


back to menu ↑

Najlepszy Kapodaster Do Gitary Elektrycznej

Następny kapodaster jest oczywiście również od GuitarX i można go używać na elektryku oraz elektro-akustyku. Używam tego kapodstra podczas gry na gitarze elektro-akustycznej. Na ten moment kapodaster można nabyć za 65 złotych, a to bardzo dobra cena.


back to menu ↑

Najlepszy Kapodaster Do Gitary Elektro-Akustycznej


back to menu ↑

Najlepszy Kapodaster Do Gitary Dwunastostrunowej


back to menu ↑

Najlepszy Kapodaster Ukulele

Ukulele jest znacznie mniejsze od normalnej gitary i z tego powodu będziesz potrzebować specjalnego kapodastra na swojego ukulele. Na szczęście kapodastry do ukulele sprzedaje wiele dużych marek. Donner robi jedne z najlepszych kapodastrów do ukulele i zdecydowanie mogę je polecić!


back to menu ↑

Jaką Funkcję Pełni Kapodaster?

Kapodaster to ‘zacisk’, który umieszcza się na różnych progach na podstrunnicy gitarowej, aby zmienić klucz lub dźwięk stroju. Często robi się to gdy grany przez nas utwór wymaga właśnie zmiany klucza lub dźwięku. Za każdym razem gdy podnosisz kapodaster o jeden próg wyżej to automatycznie wszystkie akordy grają o 1/2 tonu wyżej. Dla gitarzystów, którzy śpiewają swoje piosenki kapodaster może się przydać, aby zmienić klucz w którym śpiewa wokalista, co znacznie ułatwi mu samo śpiewanie. Kapodaster występuje w różnych rozmiarach (tak, wiem, że to trudne …). Niektóre z nich nadają się także do gry na gitarze elektrycznej oraz elektro-akustycznej, ale szeroka szyjka w gitarze klasycznej uniemożliwia to samo zastosowanie. Gitara klasyczna ma szerszą szyjkę niż wpierw wymienione gitary. Musisz to wziąć pod uwagę, gdy zdecydujesz się na zakup kapodastra. Jeśli masz gitarę elektryczną i klasyczną to rozważ kupno dwóch innych kapodastrów, jeżeli chcesz go używać na obu gitarach.

back to menu ↑

Typy Kapodastra Gitarowego

Kapodaster Sprężynowy

Prosty, ale efektowny design możesz łatwo założyć na gitarę jedną ręką. Jak sama nazwa sugeruje, kapodaster sprężynowy używa sprężyny jako mechanizm otwierania i zamykania kapodastra. Kapodaster typu trigger używa naprężenia drutu zamontowanego w środku. Generalnie te kapodastry sprawdzą się na strunach, ale należy zachować ostrożność, jeśli chcemy uniknąć problemów, ponieważ rynek jest w nie dobrze zaopatrzony. Ponadto nie można regulować siły naprężenia kapodastra na struny, co może w późniejszym czasie zdeformować struny, a to wpłynie na ton i strojenie.

C Clamp Capo Kapodaster C

Najbezpieczniejszy i niezawodny rodzaj kapodastra. Mechanizm śrubowy pozwala wywrzeć odpowiedni nacisk na struny. Jednak przymocowanie i zdjęcie kapodastra trwa dłużej przez śrubę w porównaniu z kapodastrem sprężynowym.

Kapodaster Toggle

Te kapodastry zrobione są z tanich materiałów i są bardzo lekkie. Nie są drogimi kapodastrami, ale nie są też szczegółowo zawodne, ponieważ mogą nie dociskać wystarczająco strun do podstrunnicy i psują efekt z gry.

Kapodaster Paskowy

These capos are similar to the toggle capos, only they use elasticated fabric to create the pressure needed to push down the strings. Like toggle capos, they are not very reliable and I would not recommend using one for guitar. They do, however, work well for smaller instruments like ukuleles, with some companies making specially designed ukulele capos.

Te kapodastry są podobne do kapodastrów tpyu toggle, ale używają one elastycznego paska, aby wytworzyć odpowiedni nacisk trzymający struny. Nie zalecałbym kupna tych kapodastrów. Sprawdzają się one jednak w przypadku ukulele, a niektóre z nich są specjalnie projektowanie do używania na ukulele.

Kapodaster Częściowy

To niezwykłe kapodastry i można je rzadko spotkać. Projektuje się je w ten sposób, by podtrzymywały tylko niektóre struny (głównie wyższe struny), w ten sposób inne struny są wolne. Często używa ich się do obniżenia tonu grubych strun.