Kurtyny teatralne

stage curtain and backdrop buying guide

Kotara sceniczna to znacznie więcej niż dekoracja. Zwłaszcza jeśli chodzi muzykę i zastosowanie na żywo. Kotara sceniczna ma zarówno efekt wizualny, jak i pomoc dla muzyka, aby poczuł się jak u siebie będąc na scenie.

Buy your stage curtain on Amazon

Jest czymś co może pomóc publiczności zapamiętać artystę, jak i czymś co upamiętni dany moment w trakcie koncertu. Kotara sceniczna (zwana również zasłoną tła) może wyróżnić scenę spośród tłumu scen, jeśli ma ona unikalny design. Służy również do wielu innych celów. Jeśli poważnie podchodzisz do występów na żywo to zdecydowanie warto rozważyć jedną lub więcej kotar scenicznych.

Kurtyny teatralne TOP 5 najlepszych

We have tested a large number of stage curtains, and assessed on the basis of criteria such as price, quality, durability and design. Here are our 5 favorites:

Przetestowaliśmy dużą liczbę kotar scenicznych i oceniliśmy je na podstawie takich kryteriów jak cena, jakośc, trwałość oraz design. Oto 5 naszych ulubionych:

Najlepsza czarna kotara sceniczna

Product name
Product name

Write description

599

Najlepsza czerwona kotara sceniczna

Product name
Product name

Write description

599

Najlepsza kotara sceniczna dla szkół

Product name
Product name

Write description

599

Najlepsza kotara sceniczna dla kościołów

Product name
Product name

Write description

599

Najlepsza kotara sceniczna dla dzieci

Product name
Product name

Write description

599
back to menu ↑

Kurtyny teatralne – różne rodzaje

Muzycy zazwyczaj używają dwóch rodzajów kotar scenicznych. Pierwszy rodzaj to duża i prestiżowa zasłona.

Nazywa się to tłem scenicznym, kotarą sceniczną lub kurtyną z moltonu. Zespoły robią przeważnie wszystko, aby pokazać na kurtynie swoją nazwę. Czasami mają również logo. Zazwyczaj grafika drukowana jest na bębnie basowym perkusji i w niektórych przypadkach również na gitarach i obudowie gitar basowych. Inną i łatwiejszą opcją do uzyskania jest jednak uzyskanie rodzaju kotary scenicznej, którą nazywa się również tłem scenicznym. Scena jest zwykle zaprojektowana w ten sposób, że płaska pozioma ściana rozciąga się za plecami muzyków. Ściana ta jest zwykle “naga”, ale zespoły i soliści często wybierają własną zasłonę. Zasłony te są na ogół ogromne. Zapewnia to dobry widok dla publiki na to co jest napisane na danej zasłonie bez względu na odległość. Takie tła są dostępne we wszystkich rozmiarach. Więc jeśli zdecydujesz się na wyprodukowanie własnej zasłony oraz jej wydrukowanie to dobrym pomysłem będzie wykonanie pomiarów w miejscach, w których wykonuje się je normalnie. W ten sposób można mieć pewność, że tło nigdy nie będzie za duże czy za małe. Jeśli tło ma niewłaściwy rozmiar to może się to wydawać nieco nieprofesjonalne i w takim przypadku takie tło najlepiej jest zostawić w domu. Należy pamiętać, że chodzi szczególnie o prezencję na scenie.

Tło można teraz kupić dosyć tanio. Są one dostępne ze zintegrowanym oświetleniem lub bez niego. Tło będzie drogie tylko wtedy, gdy potrzebujesz wydrukowanego logo lub pragniesz specjalnie zaprojektowanego designu.

Innym rodzajem przykrycia tła scenicznego jest dywan, który ma podstawową i wygodną funkcję. Często widzisz, że muzycy używają perskich dywanów. Jest kilka powodów używania takich dywanów. Pierwszym i być może najbardziej podstawowym powodem jest to, że miło się na nim stoi. Wielu muzyków uważa, że gra lepiej, kiedy czują się komfortowo podczas gry. Z tego powodu wielu występuje bez butów, w samych skarpetach czy nawet na boso. W tym przypadku dywan zapewnia poczucie wygody oraz ciepła, co zapewnia muzykowi wygodę. Inną cechą dywanu jest antypoślizgowa powierzchnia. Kiedy na przykład gitarzysta będzie obsługiwać pedały gitarowe nie będzie musiał martwić się o utratę równowagi przez poślizgnięcie. Co często można zaobserwować na gładkich powierzchniach scenicznych. Wykonawcy mają mniejsze szansę na upadek na scenie. Jednak nie wszyscy gitarzyści, basiści itp. korzystają z tego typu rozwiązania, choć w 99% przypadków zobaczysz, że perkusista posiada swój własny dywan. Gra na perkusji jest praktycznie niemożliwa, jeżeli bęben basowy przesuwa się coraz bardziej za każdym razem gdy perkusista uderza w bęben basowy.

back to menu ↑

Wybór materiału

Zasłony należy zamówić bezpośrednio od sprzedawcy, jeżeli muszą być wykonane w specjalny sposób. Więc jeśli jesteś solowym artystą bądź zespołem, który potrzebuje kotary scenicznej, możecie zaprojektować kurtynę z nazwą zespołu lub logo. Różnorodność materiałów, kolorów, jak i stylów sprawia, że wybór jest nieograniczony. To czego artyści chcą na kurtynie zależy tylko i wyłącznie od nich i od tego czy będą chcieli za to zapłacić. Ale można również kupić kotarę sceniczną w pojedynczym kolorze, którą możesz ozdobić jak chcesz. Bardzo dobrze się to sprawdza i jest to najlepsza opcją dla tych, którzy nie są milionerami.

Dywany sceniczne używane dla samej wygody, jak już wspomniałem wcześniej zwykle nazywa się dywanami perskimi. Często są szyte ręcznie i wytkane z podstawowych materiałów, których używa się do takiego szycia. Prawdopodobnie najbardziej popularnym materiałem do ich wykonania jest wełna. Jednak mogą być one nieco drogie, a ponieważ nie są kupowane jako wyraz wizualny, a raczej w celu ułatwienia pracy to z łatwością możesz popatrzeć na imitowane dywany. Są one nieco gorszej jakości, ale sprawdzają się w swojej roli. Należy również pamiętac o tym, że będzie to dywan, który rzadko się czyści, ponieważ jest przeznaczony wyłącznie do grania. Nic więcej nie ma znaczenia oprócz tego, że wygodnie się na nim stoi i wykonuje się na nim swoją pracę. Wizualność jest często mniej ważna i zależy od samego artysty oraz jego ekspresji, którą chce dać publiczności.

back to menu ↑

Kotara sceniczna – przewodnik kupna

Tło musi być czasami specjalnie wyprodukowane, ale można je też kupić jako materiał lub wersję standardową od producenta. Istnieje kilka czynników na wybór tła oraz wiele opcji, które wpływają na cenę danej kurtyny. Między innymi najważniejszym czynnikiem, którą należy ustalić, jest to, jak duża powinna być twoja kurtyna. Z jakiego materiału ma być? Czy kurtyna powinna być wykonana z materiałów wysokiej i solidnej jakości, czy też może pójdziesz na kompromis? Podobnie dzieje się w przypadku kolorów i tego czy chcesz, aby projekt wyróżniał się na tle innych? Jest to bardzo kreatywny proces, a możliwości są nieograniczone w przypadku najbardziej wykwalifikowanych producentów tła scenicznego.

Cena zaczyna się od kilkuset złotych i z tego miejsca idzie w górę za zwykłą kotarę sceniczną. Pamiętaj jednak, aby kotarę zamówić na czas. Producenci są często pochłonięci swoją pracą i chociaż żyjemy w czasach, w których wszystko można załatwić na komputerze to produkcja kurtyny nadal zajmuje trochę czasu. Oczywiście o ile nie kupisz tkaniny w standardowym wydaniu, co robi większość ludzi. Dywany perskie są często dość drogie. Nie są jednak tak popularne jak kiedyś, dlatego często takie dywany kupuje się jako używane. Można je nabyć w przystępnej cenie. W rzeczywistości dywany sceniczne często można znaleźć w sklepach z odzieżą używaną, a nawet na śmietniku, ponieważ ludzie je po prostu wyrzucają. Sensownym rozwiązaniem jest niekupowanie nowych dywanów perskich. Jeżeli rozejrzysz się za dywanem z drugiej ręki to możesz go dostać za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, podczas gdy nowe dywany są sprzedawane za setki lub tysiące złotych! Natomiast jeśli musisz kupić kotarę sceniczną to zalecamy kupno nowej. W ten sposób masz pewność, że jakość kotary będzie dobra, a wzór czy kolor to twój indywidualny wybór.