Jeśli ostatnio twoją uwagę przykuł ksylofon i poszukujesz tego instrumentu to trafiłeś w dobre miejsce. Ksylofon jest dla wszystkich – dla dzieci, niemowlęć, dorosłych.
Buy your xylophone on AmazonNa stronie zostanie zawarte wszystko co warto wiedzieć na temat ksylofonu, jak i również najlepsze dostępne ksylofony na rynku. Dzięki temu nie będziesz musiał długo zastanawiać się nad wyborem najlepszego dla siebie ksylofonu. Pewnie znasz ten instrument ze szkoły z lekcji muzyki, ale faktem jest, że ksylofon ma szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany przez orkiestry, w teatrach dzięki swojemu wyjątkowemu brzmieniu.
5 najlepszych ksylofonów dla dzieci, niemowlęć i dorosłych
Wybrałem pięć najlepszych ksylofonów dostępnych na rynku, ułatwiając ci tym samym zakup tego, który najbardziej ci odpowiada.
Ogólny zwycięzca – Najlepszy ksylofon
Najlepszy ksylofon dla dzieci
Najlepszy ksylofon dla niemowlęć
Najlepszy ksylofon dla dorosłych
Najlepszy drewniany ksylofon
Najlepszy Metalofon
Czym jest Ksylofon?
Ksylofon podstawowo składa się z szeregu sztabek z drewna (ułożonych w jednym lub paru rzędach), w które uderza się pałeczkami. Sztabki są zazwyczaj wykonane z gumy lub drewna (palisander, brzoza, i inne twarde gatunki drewna) lub akrylowe. Instrument posiada również korpus lub ramę. Rama jest często wykonana z drewna. Na końcu, mamy zestaw rur, pełniących rolę rezonatorów, które najczęściej występują w drogich, koncertowych ksylofonach. Te rury poprawiają brzmienie.
Ksylofon i jego różne rodzaje
Ksylofon dzieli się na setki różnych typów, a te które znasz, np. używane przez orkiestry i w szkole podstawowej z lekcji muzyki to zaledwie mała część jego różnorodności. Różnica znajduje się w pochodzeniu instrumentu, dźwięku i w rozmiarze. Przyjrzyjmy się bliżej najbardziej znanym typom:
Ksylofon – Balafon: Balafon pochodzi z zachodniej afryki i jest 21-tonowym ksylofonem. Instrument jest dostępny zarówno z kluczami otwartymi jak i zamkniętymi. Jeśli klucz jest otwarty to możesz przekładać sztabki tak jak ci się to podoba. Natomiast w kluczu zamkniętym sztabki są przymocowane za pomocą pasków.
Ksylofon – Gambang: Ten typ ksylofonu pochodzi z Indonezji i z Filipin. Jest dostępny z 17-klawiszami lub 21-klawiszami. Ponadto, gambang może być wykonany zarówno z metalu lub z prętów sterburty.
Ksylofon – Kashta Tarang: ten ksylofon jest bardzo wyjątkowo, ponieważ nie posiada żadnych klawiszy. Z drugiej strony, posiada miseczki porcelowane, które są używane jako sztabki. Instrument pochodzi z Indii.
Ksylofon – Akadinda and Amadinda: Ponownie wracamy do Afryki, ale tym razem do Ugandy. Pierwotnie instrument był wykorzystywany do gry dla dla Króla. Cechą szczególną tego instrumentu jest użycie drzewa bananowego do jego wykonania.
Ksylofon – Embaire: przez swoje rozmiary ten instrument wymaga sześciu ludzi do jego obsługi. Instrument posiada 21 sztabek oraz 21 tonów. Pochodzi ze wschodniej Afryki.
Ksylofon – Gyil: Instrument pochodzi z Ghany i z Burkiny Faso. Wykonany jest z drewna i zazwyczaj posiada 14 sztabek. Ponadto, zazwyczaj gra na nim dwójka ludzi.
Ksylofon – Kulintang a Kayo: Ten typ ksylofonu wywodzi się z Filipin. Instrument posiada 8 sztabek, ale jest często używany przez Filipińczyków. W większości gospodarstw domowych instrument można znaleźć w pozycji stojącej.
Ksylofon – Khmer: Instrument pochodzący z Kambodży, wyposażony w 21 sztabek wykonanych z drewna. Instrument jest również użwany w Tajlandii.
Ksylofon – Mbila: Mbila pochodzi z Mozambiku i ma 19 drewnianych sztabek.
Ksylofon – Malimbe: To rodzaj ksylofonu pochodzący z Kongo. Dostępny jest w dwóch wersjach: dla mężczyzn (ma 15 sztabek) i dla kobiet (ma 9 sztabek)
Ksylofon – Luntang: Ostatni, który biorę pod uwagę, pochodzi z Filipin i posiada tylko 4 klucze. Luntantg nie jest często wykorzystywany do gry na instrumentach. Jest częściej wykorzystywany do komunikacji na duże odległości.
Ksylofon – historia instrumentu
Ksylofon sięga daleko w przeszłość. Niektórzy uważają, że instrument powstał w roku 500, w Azji południo-wschodniej, po czym rozprzestrzenił się na Afrykę. Pierwsze dowód na powstanie instrumentu znaleziono w Azji południowo-wschodniej w IX wieku. Choć historycy uważają, że instrument sięga korzeniami ponad 2000 lat przed narodzinami Chrystusa. Wciąż jednak nie wiadomo kiedy pierwszy ksylofon znalazł się w Afryce, ale pewne jest to, że stało się to przez XIV wiekiem.
Ksylofon staje się czymś „powszechnym”
Dopiero w wieku XIX orkiestry zaczęły odkrywać instrument. Francuski kompozytor, Camille Saint-Saëns, był pierwszym, który wykorzystał ksylofon w swoich utworach orkiestrowych. Ksylofon został również użyty w „La Danse Macabre” w 1875 roku. W 1886 roku, Albert Roth, zdołał ulepszyć i rozwinąć ksylofon. Jego wkład w rozwój ksylofonu był początkiem czegoś, co można nazwać rewolucją instrumentu. Odtąd rozpoczął się rozwój ksylofonów orkiestrowych, a JC Deagan został pierwszym producentem tego instrumentu. Przez całe lata 90, ksylofon stał się zwykłym i niezbędnym instrumentem używanym przez orkiestry i w teatrach. Jednym z powodów, dla których ksylofon stał się tak popularnym instrumentem było to, że nagrany, brzmiał naprawdę bardzo dobrze.
Ksylofon i przewodnik po zakupie
Kupując ksylofon, masz przed sobą wiele czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem. Po pierwsze i przede wszystkim to rodzaj drewna z jakiego wykonany jest instrument ma decydujący wpływ na jakość gry. Klon i drzewo różane nalezą do najlepszych gatunków drewna, natomiast paduk jest bardziej średni. Ksylofon, który znajdziesz w szkole będzie, np. wykonany z paduka. Ponadto, ważna jest także ilość oktaw, które posiada dany ksylofon. Zwykle ksylofon ma 3,5 oktawy, ale można znaleźć takie, które mają aż 6 oktaw. Jeśli jesteś początkujący to duża liczba oktaw nie jest niezbędna. Natomiast gdy jesteś zaawansowany, to wiesz, że liczba oktaw jest ważna.
Pomoc i wskazówki
Jeśli wciąż jesteś niepewny, który instrument wybrać to możesz napisać do nas e-mail lub skontaktować się z nami za pomocą livechatu. Zwykle odpowiadamy w ciągu kilku godzin.