Ksylofon

Xylophone Buying GuideJeśli ostatnio twoją uwagę przykuł ksylofon i poszukujesz tego instrumentu to trafiłeś w dobre miejsce. Ksylofon jest dla wszystkich – dla dzieci, niemowlęć, dorosłych.

Buy your xylophone on Amazon

Na stronie zostanie zawarte wszystko co warto wiedzieć na temat ksylofonu, jak i również najlepsze dostępne ksylofony na rynku. Dzięki temu nie będziesz musiał długo zastanawiać się nad wyborem najlepszego dla siebie ksylofonu. Pewnie znasz ten instrument ze szkoły z lekcji muzyki, ale faktem jest, że ksylofon ma  szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany przez orkiestry, w teatrach dzięki swojemu wyjątkowemu brzmieniu.

5 najlepszych ksylofonów dla dzieci, niemowlęć i dorosłych

Wybrałem pięć najlepszych ksylofonów dostępnych na rynku, ułatwiając ci tym samym zakup tego, który najbardziej ci odpowiada.

Ogólny zwycięzca – Najlepszy ksylofon

Najlepszy ksylofon dla dzieci (powyżej 5 roku życia)
Najlepszy ksylofon dla dzieci (powyżej 5 roku życia)

Write description

119

Najlepszy ksylofon dla dzieci

Najlepszy ksylofon dla dzieci (poywżej 5 roku życia)
Najlepszy ksylofon dla dzieci (poywżej 5 roku życia)

Write description

119

Najlepszy ksylofon dla niemowlęć

Najlepszy ksylofon dla niemowlęć
Najlepszy ksylofon dla niemowlęć

Write description

119

Najlepszy ksylofon dla dorosłych

Najlepszy ksylofon dla dorosłych
Najlepszy ksylofon dla dorosłych

Write description

119

Najlepszy drewniany ksylofon

Najlepszy drewniany ksylofon
Najlepszy drewniany ksylofon

Write description

119

Najlepszy Metalofon

Nalpeszy Metalofon
Nalpeszy Metalofon

Write description

119
back to menu ↑

Czym jest Ksylofon?

Ksylofon podstawowo składa się z szeregu sztabek z drewna (ułożonych w jednym lub paru rzędach), w które uderza się pałeczkami. Sztabki są zazwyczaj wykonane z gumy lub drewna (palisander, brzoza, i inne twarde gatunki drewna) lub akrylowe. Instrument posiada również korpus lub ramę. Rama jest często wykonana z drewna. Na końcu, mamy zestaw rur, pełniących rolę rezonatorów, które najczęściej występują w drogich, koncertowych ksylofonach. Te rury poprawiają brzmienie.

back to menu ↑

Ksylofon i jego różne rodzaje

Ksylofon dzieli się na setki różnych typów, a te które znasz, np. używane przez orkiestry i w szkole podstawowej z lekcji muzyki to zaledwie mała część jego różnorodności. Różnica znajduje się w pochodzeniu instrumentu, dźwięku i w rozmiarze. Przyjrzyjmy się bliżej najbardziej znanym typom:

Ksylofon – Balafon: Balafon pochodzi z zachodniej afryki i jest 21-tonowym ksylofonem. Instrument jest dostępny zarówno z kluczami otwartymi jak i zamkniętymi. Jeśli klucz jest otwarty to możesz przekładać sztabki tak jak ci się to podoba. Natomiast w kluczu zamkniętym sztabki są przymocowane za pomocą pasków.

Ksylofon – Gambang: Ten typ ksylofonu pochodzi z Indonezji i z Filipin. Jest dostępny z 17-klawiszami lub 21-klawiszami. Ponadto, gambang może być wykonany zarówno z metalu lub z prętów sterburty.

Ksylofon – Kashta Tarang: ten ksylofon jest bardzo wyjątkowo, ponieważ nie posiada żadnych klawiszy. Z drugiej strony, posiada miseczki porcelowane, które są używane jako sztabki. Instrument pochodzi z Indii.

Ksylofon – Akadinda and Amadinda: Ponownie wracamy do Afryki, ale tym razem do Ugandy. Pierwotnie instrument był wykorzystywany do gry dla dla Króla. Cechą szczególną tego instrumentu jest użycie drzewa bananowego do jego wykonania.

Ksylofon – Embaire: przez swoje rozmiary ten instrument wymaga sześciu ludzi do jego obsługi. Instrument posiada 21 sztabek oraz 21 tonów. Pochodzi ze wschodniej Afryki.

Ksylofon – Gyil: Instrument pochodzi z Ghany i z Burkiny Faso. Wykonany jest z drewna i zazwyczaj posiada 14 sztabek. Ponadto, zazwyczaj gra na nim dwójka ludzi.

Ksylofon – Kulintang a Kayo: Ten typ ksylofonu wywodzi się z Filipin. Instrument posiada 8 sztabek, ale jest często używany przez Filipińczyków. W większości gospodarstw domowych instrument można znaleźć w pozycji stojącej.

Ksylofon – Khmer: Instrument pochodzący z Kambodży, wyposażony w 21 sztabek wykonanych z drewna. Instrument jest również użwany w Tajlandii.

Ksylofon – Mbila: Mbila pochodzi z Mozambiku i ma 19 drewnianych sztabek.

Ksylofon – Malimbe: To rodzaj ksylofonu pochodzący z Kongo. Dostępny jest w dwóch wersjach: dla mężczyzn (ma 15 sztabek) i dla kobiet (ma 9 sztabek)

Ksylofon – Luntang: Ostatni, który biorę pod uwagę, pochodzi z Filipin i posiada tylko 4 klucze. Luntantg nie jest często wykorzystywany do gry na instrumentach. Jest częściej wykorzystywany do komunikacji na duże odległości.

back to menu ↑

Ksylofon – historia instrumentu

Ksylofon sięga daleko w przeszłość. Niektórzy uważają, że instrument powstał w roku 500, w Azji południo-wschodniej, po czym rozprzestrzenił się na Afrykę. Pierwsze dowód na powstanie instrumentu znaleziono w Azji południowo-wschodniej w IX wieku. Choć historycy uważają, że instrument sięga korzeniami ponad 2000 lat przed narodzinami Chrystusa. Wciąż jednak nie wiadomo kiedy pierwszy ksylofon znalazł się w Afryce, ale pewne jest to, że stało się to przez XIV wiekiem.

Ksylofon staje się czymś “powszechnym”

Dopiero w wieku XIX orkiestry zaczęły odkrywać instrument. Francuski kompozytor, Camille Saint-Saëns, był pierwszym, który wykorzystał ksylofon w swoich utworach orkiestrowych. Ksylofon został również użyty w “La Danse Macabre” w 1875 roku. W 1886 roku, Albert Roth, zdołał ulepszyć i rozwinąć ksylofon. Jego wkład w rozwój ksylofonu był początkiem czegoś, co można nazwać rewolucją instrumentu. Odtąd rozpoczął się rozwój ksylofonów orkiestrowych, a JC Deagan został pierwszym producentem tego instrumentu. Przez całe lata 90, ksylofon stał się zwykłym i niezbędnym instrumentem używanym przez orkiestry i w teatrach. Jednym z powodów, dla których ksylofon stał się tak popularnym instrumentem było to, że nagrany, brzmiał naprawdę bardzo dobrze.

back to menu ↑

Ksylofon i przewodnik po zakupie

Kupując ksylofon, masz przed sobą wiele czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem. Po pierwsze i przede wszystkim to rodzaj drewna z jakiego wykonany jest instrument ma decydujący wpływ na jakość gry. Klon i drzewo różane nalezą do najlepszych gatunków drewna, natomiast paduk jest bardziej średni. Ksylofon, który znajdziesz w szkole będzie, np. wykonany z paduka. Ponadto, ważna jest także ilość oktaw, które posiada dany ksylofon. Zwykle ksylofon ma 3,5 oktawy, ale można znaleźć takie, które mają aż 6 oktaw. Jeśli jesteś początkujący to duża liczba oktaw nie jest niezbędna. Natomiast gdy jesteś zaawansowany, to wiesz, że liczba oktaw jest ważna.

back to menu ↑

Pomoc i wskazówki

Jeśli wciąż jesteś niepewny, który instrument wybrać to możesz napisać do nas e-mail lub skontaktować się z nami za pomocą livechatu. Zwykle odpowiadamy w ciągu kilku godzin.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź