Keyboard

Piano keyboard buying guideNiezależnie od tego jakiego rodzaju keyboard’u szukasz, uzyskasz dobry przegląd tego instrumentu. Chcę pokazać ci pięć najlepszych Keyboard’ów na stronie. Ale wpierw, przekazę ci wiedzę na temat tego instrumentu.

Buy piano keyboard on Amazon

Nazywam się Mads, i od wielu lat uczę gry na pianinie i keyboardzie. W dodatku uczę również muzyki elektronicznej. Przez lata zebrałem dużą wiedzę i doświadczenie, którą podzielę się z tobą na tej stronie. Chcę przejść przez wszystkie rodzaje keyboardów, które istnieją. Ponadto, powiem ci na co powinieneś zwrócić uwagę kupując Keyboard. I na koniec, pokażę ci jedne z najlepszych Keyboard’ów na rynku, które dokładnie ci przedstawię.

Keyboardy Top 5

Aby wybór Keyboard’u był jeszcze łatwiejszy, znalazłem najlepsze Keyboardy dla każdego typu (aranżer, stacja robocza itp.). Wspólną cechą dla nich wszystkich jest to, że są one jedne z najlepszych Keyboard’ów dostępnych na rynku w momencie, gdy to piszę. Znajdziesz je poniżej:

Najlepszy przenośny Keyboard: Yamaha PSR-E263
Najlepszy przenośny Keyboard: Yamaha PSR-E263

Yamaha PSR-E263 to świetny keyboard dla początkujacych i niezrównanych pianistów. Keyboard ma 61 klaiwszy, setki efektów dźwiękowych, funkcję nagrywania oraz metronom.

1075
Najlepsza stacja robocza: Korg EK-50
Najlepsza stacja robocza: Korg EK-50

Korg EK-50 to keyboard, który ma wszystko, co powinna mieć stacja robocza. Keyboard ma 61 klawiszy, bogactwo efektów dźwiękowych i możliwość nagrywania wokalu, gitary itd.

3351
Najlepszy keyboard aranżacyjny: Casio MZ-X300
Najlepszy keyboard aranżacyjny: Casio MZ-X300

Casio MZ-X300 to keyboard aranżacyjny, który moim zdaniem jest jednym z najlepszych keyboard'ów aranżacyjnych dostępnych na rynku. Otrzymujesz Keyboard o super jakości z wieloma opcjami. 900 dźwięków i 280 różnych rytmów.

5939
Najlepszy syntezator: Yamaha REFACE CP
Najlepszy syntezator: Yamaha REFACE CP

Yamaha REFACE CP to unikalny syntezator z wbudowanym interefejsem USB. Syntezator ma 37 klawiszy i wiele przydatnych efektów dźwiękowych. Absolutnie produkt godny polecenia.

2423
Najlepszy MIDI keyboard: Midiplus AK490
Najlepszy MIDI keyboard: Midiplus AK490

Midiplus AK490 to super keyboard USB MIDI w dobrej cenie. Keyboard posiada 49 klawiszy, i może być podłączony do PC oraz Mac'a przez wejście USB. W zestawie znajduje się słynnym program komputerowy do robienia muzyki Cubase.

899

Buy piano keyboards on Amazon

back to menu ↑

Keyboard i jego standardowe funkcje

Przed przejściem do wyjaśniania poszczególnych rodzajów instrumentu, przejrzymy najpopularniejsze funkcje keyboard’ów. Radziłbym ci najpierw sprawdzić funkcję. Następnie możesz zacząć czytać więcej na temat różnych typów omawianego instrumentu. Po zapoznaniu się z funkcjami Keyboard’ów, łatwiej będzie ci zrozumieć, co sprawia, że dany typ jest wyjątkowy.

Liczba klawiszy: Istnieje duża różnica w tym w ile klawiszy wyposażony jest dany Keyboard. W rzeczywistości liczba klawiszy waha się od 25 do 88. Wybierając liczbę klawiszy, które powinien mieć twój Keyboard, musisz zacząć od gatunku muzyki, który grasz – i na jakim poziomie grasz. Jeśli grasz muzykę elektroniczną to nie potrzebujesz zbyt wielu klawiszy, natomiast jeżeli grasz muzykę klasyczną to Keyboard powinien mieć przynajmniej 76 klawiszy.

Keyboard opór/akcja: Kiedy zaczniesz patrzeć na Keyboardy, to zobaczysz, że istnieje różnica w oporze klawiszy. Ważone, półważone i progresywne klawisze młoteczkowe są bardzo podobne do tych, które można znaleźć w tradycyjnym pianinie. Istnieją również klawisze syntezatorowe, które nie mają oporu. Klawisze syntezatora są najcześciej używane w produkcji muzyki elektronicznej. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do gry na zwykłym pianinie to powinieneś wybrać Keyboard z ważonymi lub półważonymi klawiszami. I ewentualnie z progresywnymi klawiszami młoteczkowymi, jeżeli chcesz uzyskać prawdziwe uczucie gry na pianinie. Jednak, jeśli grasz szybkimi leadami to powinieneś wybrać syntezator.

Czułość uderzenia/Prędkość czułości: To dość świeża funkcja, którą zaczęto włączać w nowe Keyboardy. Pozwala ona rozpoznać jak mocno lub lekko naciskasz dany klawisz. I w zależności od tego jak mocno lub lekko naciskasz klawisz, Keyboard wyemituje dźwięk odpowiadający sile nacisku.

Polifonia: Informuje ile dźwięków jednocześnie jest w stanie wydać Keyboard. Keyboardy z pokaźną ilością polifonii mogą generować tak wiele dźwięków, że można imitować nimi całą orkiestrę.

Wielobarwność: Mówi ile różnych barw dźwiękowych keyboard może produkować jednocześnie. Na przykład, dźwięk perkusji, dźwięki strunowe i dźwięki pianina. Wielobarwność nie jest tym samym co polifonia.

Kompatybilność MIDI: Oznacza to, że keyboard może być podłączony do komputera, w ten sposób przesyłając dźwięki grane na keyboardzie do komputer. Prawie wszystkie Keyboardy są kompatybilne z MIDI.

Sekwencer: W skrócie, to oprogramowanie, które może rejestrować dane muzyczne MIDI i przenosić je do sekwencji, z której można korzystać na komputerze.

Arpeggio (szybkie granie osobnych nut): Funkcja, która tworzy wzór węzłów. Działa tak, że grasz akord, a z nut akordu arpeggiator wykona wzór. Ta funkcja jest głównie dostępna tylko w syntezatorach.

Sampler: Urządzenie do nagrywania, które pozwała na nagrywanie małych kawałków dźwięków, które potem mogą być odtwarzane w różnych odmianach, np. zmieniając tempo lub ton. Użwany bardzo często do produkcji muzyki elektronicznej.

Wejście/Wyjście: Ta funkcja pozwala ci na podłączenie Keyboard’u to zewnętrznych głośników, miksera i głośników. Nie jest to przydatne dla każdego, ale wciąż polecam wybór z tą funkcją. Po pierwsze, mając tę funkcję, nie będziesz mieć problemu z tym, że może nagle przyda ci się w przyszłości. Jeśli już wiesz, że musisz grać na żywo lub użyć zewnętrznego głośnika lub miksera, to funkcja ta jest niezbędna.

Pamięć: Tutaj mowa o obu pamięciach: wewnętrznej i zewnętrznej. Wewnętrzna pamięć pozwala na nagrywanie muzyki na Keyboardzie, a zewnętrzna pamięć umożliwia przeniesienie muzyki, np. do złącza USB.

Metronom: Funkcja, która pomaga dotrzymać tempa granej muzyki. Jeśli musisz kupić zewnętrzny metronom, często musisz wydać kilkaset złotych. Z tego powodu to super zaleta, jeżeli dany Keyboard posiada już wbudowany metronom.

Transpozycja (granie utworu w innej od oryginalnej tonacji): Pomaga sprowadzić muzykę do odpowiedniego klucza. Wyobraź sobie, że siedzisz i śpiewasz piosenkę, która nie pasuje do twojego głosu. Dzięki tej funkcji możesz dopasować swoją grę do właściwego klucza, która odpowiada twojemu głosowi. Przeszliśmy przez wszystkie zwykłe funkcję, i jak widzisz jest wiele rzeczy, które musisz kontrolować. Zawsze możesz korzystać z tej listy funkcji. Pamiętaj także o tym, że im więcej funkcji wybierzesz, tym automatycznie Keyboard stanie się droższy.

back to menu ↑

Keyboardy i jego różne rodzaje

Chociaż możesz pomyśleć, że istnieje tylko jeden rodzaj Keyboard’u, to muszę ci powiedzieć, że to nieprawda. Istnieje wiele Keyboard’ów, które są używane do produkcji muzyki elektronicznej, Keyboardy, które służą do nagrywania, i są również tradycyjne Keyboardy, które używane są do grania zwykłej muzyki.

Syntezator

Syntezator to elektroniczny instrument muzyczny. Ogólnie rzecz biorąc, instrument został stworzony do odtwarzania unikalnych dźwięków, których nie można wygrać w żaden inny sposób. Syntezator zawiera filtry i efekty dźwiękowe, z którymi można grać. I to z nich tworzysz dźwięki, a następnie muzykę. W rzeczywistości na syntezatorze można również programować dźwięki, manipulując kształtem fali dźwiękowej. Syntezator jest wyposażony w klawiaturę, ale ma w sobie też wiele innych funkcji. Jak możesz usłyszeć, syntezator jest głównie używany do produkcji muzyki elektronicznej, techno i house’u. Ale syntezator stał się dobrze znanym instrumentem, który dzisiaj jest wykorzystywany w wielu różnych gatunkach muzynych. Jeśli zamierzasz kupić syntezator to wpierw zdefiniuj swoje oczekiwania wobec niego. Upewnij się jaką muzykę chcesz produkować. To ułatwi ci wybór filtrów audio oraz efektów. Filtry audio i efekty bardzo się różnią w przypadku poszczególnych syntezatorów. Niektóre są odpowiednie dla hip-hopu, inne dla muzyki rockowej, a jeszcze inne dla techno. Przetestowałem i znalazłem najlepszy syntezator. Można go znaleźć na górze strony.

Keyboard – Stacja robocza

Jeśli planujesz samodzielnie komponować, nagrywać i produkować muzykę, powinieneś rozważyć kupno stacji roboczej. Stacja robocza zespala ze sobą wszystkie trzy powyższe scenariusze. Stacja robocza zwykle zapewnia różnych funkcji nagrywania. Na przykładnie nagrywanie dźwięku, nagrywanie zewnętrznego dysku twardego, nagrywanie wielu kanałów i wbudowana nagrywarka CD. Oczywiście liczba funkcji zależy od tego jaki Keyboard wybierzesz. Jeśli podchodzisz poważnie do swojej muzyki i potrzebujesz tworzyć, edytować, kończyć utwory, to stacja roobcza będzie dla ciebie oczywistym wyborem. Stacje roboczą polecam dla: doświadczonych kompozytorów i doświadczonych producentów. Nie polecam stacji roboczej: nowicjuszom i doświadczonym muzykom, którzy nie potrzebują możliwości, które oferuje taki Keyboard. Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę kiedy zastanawiasz się nad zakupem stacji roboczej. Przede wszystkim ważne jest, aby twój keyboard zapewniał ci polifonię na tyle, abyś mógł bez wysiłku wyprodukować i zagrać dowolną liczbę dźwięków. Innymi słowy, Keyboard powinien obsługiwać wiele ścieżek audio jednocześnie. Jeśli Keyboard spełni tę funkcję to będziesz w stanie wyprodukować naprawdę dobrą muzykę. Kolejną ważną częścią przy wyborze stacji roboczej są efekty dźwiękowe. Stacja robocza powinna być wykorzystana do produkcji wszystkich gatunków muzycznych.I producenci dobrze o tym wiedzą. Dlatego zwykle wypełniają klawiaturę dużym wyborem efektów dźwiękowych. Więc przy zakupie stacji roboczej upewnij się, że Keyboard ma efekty dźwiękowe, których potrzebujesz. Stacja robocza musi być również kompatybilna z twoim komputerem. W ten sposób będziesz w stanie szybko zsynchronizować keyboard ze swoim programem komputerowym. Jeśli zdecydujesz się na kupno nowej stacji roboczej to na pewno zapewni ci ona kompatybilność. Albo w postaci połączenia USB lub w postaci MIDI. Istnieją również bardziej zaawansowane stacje robocze, które można podłączyć przez internet. Ostatnie, ale nie mniej ważne, co powinieneś rozważyć to czy twój keyboard powinien być w stanie nagrywać inne instrumenty. Na przykład jeśli chcesz nagrać gitarę to powinieneś kupić stację roboczą z wejściami na inne instrumenty. Przetestowałem i znalazłem najlepszą stację roboczą. Można ją znaleźć na samej górze strony.

Keyboard aranżera

Teraz czas na Keyboard, który pod wieloma względami przypomina stację roboczą. A jednak nie do końca. Rzeczywiście stację roboczą można postrzegać jako “gabinet” a keyboard aranżacyjny jako “pomocnika”. Keyboard aranżacyjny to przenośny keyboard, zawierający zestaw efektów dźwiękowych. Ponadto, Keyboard ma również niektóre funkcje przeznaczone dla kompozytora. Dlatego keyboard aranżacyjny jest głównie używany przez artystów solowych, ponieważ instrument może odgrywać rolę zespołu podczas występów. Keyboard ma wiele różnych efektów dźwiękowych, ale ich liczba jest nieco bardziej ograniczona w porównaniu do stacji roboczej. Jednak keyboard ma najczęściej używane efekty dźwiękowe, tj: pianino, perkusja, wiatraki, rogi (waltornie) i gitarę. Więc, żeby było jasne: keyboard aranżacyjny działa przede wszystkim jak “zespół”, z którego kompozytor może korzystać w trakcie koncertów. Jedną z najbardziej przydatnych funkcji jest to, że grasz akordy na keyboardzie, a następnie keyboard je powtarza. Następnie możesz zdecydować, którego efektu dźwiękowego chcesz użyć do grania pętli. Przetestowałem i znalazłem najlepszy keyboard aranżacyjny. Można go znaleźć na samej górze strony.

Tradycyjny/przenośny keyboard

Przenośny keyboard jest najbardziej znanym typem. Dlaczego tak jest? To po prostu często pierwszy keyboard, który kupujesz, kiedy zaczynasz grać na pianinie lub na keyboardzie. Przenośny keyboard ma szeroki wybór funkcji i zawiera najważniejsze efekty dźwiękowe. Ponadto, keyboard ten często ma również wiele funkcji pomocniczych. Na przykład, klawisze mogą być nazywane nazwami węzłów. Wiele z tych keybord’ów można również podłączyć do komputera. W ten sposób możesz przenosić dźwięki do i z komputera i zapisywać muzykę. Jeśli jesteś początkujący albo grałeś na keyboardzie lub pianinie przez parę lat to przenośny keyboard jest najlepszym wyborem. Przetestowałem i znalazłem najlepszy przenośny keyboard. Można go znaleźć na samej górze strony.

Keyboard MIDI

Keyboard MIDI to instrument przede wszystkim wykorzystywany do produkcji muzyki elektronicznej. Taki keyboard sam w sobie nie ma żadnych dźwięków. Dlatego keyboard działa tylko jako klawiatura. Dlatego keyboard koniecznie trzeba podłączyć do komputera lub soundboksa zanim będzie mógł emitować dźwięki. Keyboard MIDI jest dostępny w dwóch różnych wariantach. Jeden ma klawisze, a drugi pady perkusyjne. Liczba klawiszy waha się od 25 do 88. Jednak najczęściej klawiatura MIDI ma od 40 do 60 klawiszy. Przetestowałem i znalazłem najlepszy MIDI keyboard. Można go znaleźć na samej górze strony.

back to menu ↑

Keyboard – Przewodnik Zakupu

Teraz gdy przeszliśmy przez wszystkie typy Keyboard’ów powiem ci trochę więcej o tym, co powinieneś wiedzieć przy wyborze Keyboard’u. W ten sposób unikniesz oszustwa lub zakupu instrumentu niskiej jakości.

Buy piano keyboard on Amazon

Funkcje

Omówiliśmy już jakie funkcje posiada Keyboard i nie będę dalej zagłębiać się w szczegóły. Musisz tylko wiedzieć, że liczba funkcji, które powinieneś wybrać, zależy od twojego poziomu, od tego jakie masz cele, i ile pieniędzy jesteś w stanie wydać na keyboard. Jeśli nigdy wcześniej nie grałeś na pianinie i chcesz po prostu nauczyć się grać na tym instrumencie to powinieneś zapomnieć o wszystkich funkcjach. Kup niedrogi keyboard i zapomnij o wszystkich szczegółach. Dalej w dół strony znajdziesz keyboardy, które polecam.

Wyświetlacz

Osobiście, myślę że wyświetlacz jest ważny. Wyświetlacz pokazuje, pomijając już inne rzeczy, jakich efektów dzwiękowych używasz, jakie klawisze naciskasz (włączając w to nazewnictwo klawiszy) i jakie tempo ma ustawiony metronom. Istnieje różnica w wielkości wyświetlacza i liczbie przycisków dla każdej funkcji. Tanie keyboardy często mają mały wyświetlacz lub nie mają go w ogóle. Ponadto tani keyboard nie będzie miał przycisków dla każdej funkcji. Zamiast tego będzie działać tak, że musisz trzymać dwa klawisze jednocześnie, aby wyłączyć lub włączyć daną funkcję. W tym przypadku jest nieco łatwiej z droższymi Keyboardami, które mają przyciski dla każdej funkcji i duży wyświetlacz.

Dźwięk/Brzmienie

Jako początkujący prawdopodobnie na początku nie będziesz przywiązywać dużej uwagi do jakości dźwięki. Ale uwierzcie mi – po kilku miesiącach jakość dźwięku może być niezadowalająca. Podam zatem więcej informacji na ten temat. Przede wszystkim można powiedzieć, że to jak głośno gra keyboard jest określone przez moc głośnika. Poniżej możesz zobaczyć ile watów potrzebują głośniki keyboard’ów.

  • 2 X 6W nadają się do mniejszych pomieszczeń
  • 2 X 12W nadają się do małego salonu lub pokoju
  • 2 X 20W nadają się do zwykłego salonu
  • 2 X 40W nadają się na mniejsze koncerty

Jeśłi chcesz upewnić się, że jakość dźwięku jest w porządku, możesz spojrzeć dalej w dół strony, zobaczyć keyboardy, które polecam. Jakość dźwięku tych keyboard’ów nie jest lepsza.

Cena

Cena w przeważającej części odgrywa znaczącą rolę, dlatego też przejdę przez to, co określa keyboardy i ich cenę:

  • Jakość dźwięku: Kiedy kupujesz drogi keyboard, to prawie zawsze będzie miał lepszą jakość dźwięku w porównaniu do jego tańszej wersji. Im większa cena, tym więcej czasu poświęcono na technikę jakości dźwięku. Należy jednak wspomnieć o tym, że jakość dźwięku klawiszy nie różni się tak bardzo, jak w pianinie cyfrowym lub zwykłym.
  • Funkcje: Jak już wspomniano, liczba funkcji zwiększa cenę. Jednak niektóre funkcję znaczą więcej w cenie niż inne. Funkcja nagrywania, metronom, wyświetlacz i polifonia to funkcję, które mają duży wpływ na cenę. Dlatego powinieneś sobie poradzić z tym, czego potrzebujesz.
  • Klawisze: Ważenie i czułość na dotyk to także coś, co ma decydujący wpływ na końcową cenę.

Marki

Poniżej wybrałem 3 marki, które moim zdaniem produkują najlepsze keyboardy na rynku.

Casio: Casio to japońska firma, która istnieje od 1946 roku. Casio od wielu lat sprzedaje keyboardy, i zawsze mogę polecić keyboard od Casio. Jakość jest naprawdę bardzo dobra, a cenna do zaakceptowania. Szczególnie uważam, że ich przenośne keyboardy i pianina elektryczne są warte uwagi.

Korg: Korg jest również japońską firmą. Jednak, Korg istnieje dopiero od 1963 roku. Firma specjalizuje się w rozwoju elektronicznych instrumentów muyzycznych, włączając w to keyboardy. Keyboardy aranżacyjne i stacje robocze od Korga należą do najlepszych na świecie.

Yamaha: Od 1887, Yamaha produkuje instrumenty muzyczne, a dziś firma należy do wiodących producentów (liderów) w tej branży na świecie. Yamaha produkuje mnóstwo różnych instrumentów, ale ich keyboardy i pianina są najbardziej znane.

Pytania i uwagi

Jeśli masz dodatkowe pytania lub uwagi, zapraszam do kontaktu ze mną. Możesz napisać komentarz poniżej, a także masz możliwość skontaktowania się z nami poprzez e-mail i live chat.

Na koniec życzę ci wszystkiego najlepszego w zakupie Keyboard’u.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź