Harmonijka ustna to instrument, który znają wszycy, ale mało kto potrafi na niej grać. To trochę dziwne kiedy pomyślisz jaką ważną rolę pełniła harmonijka w historii muzyki. Harmonijka ustna jest bardzo tania i łatwa do przetransportowania.
Harmonicas on AmazonHarmonijka ustna to fantastyczny instrument, który można wykorzystać na różne sposoby. To solidny instrument, który świetnie sprawdza się w różnych gatunkach, np.podgatunki muzyki rockowej, blues, jazz i w czymś zupełnie innym.
Top 5 Harmonijka
Poniżej przedstawiamy 5 zwycięzców testu. Harmonijka dzieli się na inne, np. harmonijka diatoniczna (nadająca się dla początkujących, jest też wykorzystywana w takich gatunkach jak blues, rock, country). Harmonijka chromatyczna (mają czystsze brzmienie i są używane w muzyce klasycznej i jazzowej). Istnieją harmonijki dla początkujących jak i dla doświadczonych.
Najlepsza harmonijka ustna dla początkujących
Najlepsza harmonijka ustna dla średniozaawansowanych.
Najlepsza harmonijka bluesowa.
Najlepsza harmonijka chromatyczna
Historia Harmonijki
Wielu może sądzić że harmonijka ustna nie jest związana z wielkim prestiżem, ale nie należy lekceważyć jej brzmienia i ekspresji. Pomyśl o postaci „Harmonica” z filmu „Once Upon A Time In The West” i nastroju, który przechodzi przez twoje ciało, gdy melancholijny motyw harmoniczny przebija się przez głośniki lub o tym w jaki sposób została użyta w jednym z największych hitów wszech czasów „Love Me Do” zespołu The Beatles. Należy też nie zapominać o tym jak mocno trafia do nas Bob Dylan gdy śpiewa, po czym jego harmonijka odtwarza jego uczucia i trafia nas tam gdzie najbardziej odczuwamy. Uważam że harmonijka ustna zasługuje na renesans i więcej ludzi powinno się tego podjąć. Potencjał i nieskończone możliwości są bez wątpienia obecne i masz wyjątkową szansę, aby wyróżnić się na tle innych muzyków. Harmonijka ustna z pewnością zmieści się do kieszeni. Pomyśl tylko o ogniskach i lecie, np na ogniskach często jest ktoś z gitarą i mała garstka ludzi, którzy na niej zagrają, ale rzadko spotyka się kogoś potrafiącego grać na harmonijce. Jak fajnie byłoby mieć przy ognisku jam gitary i harmonijki w towarzystwie zimnego piwa z beczki i grilla zamiast samotnej gry na gitarze tak jak wiele razy wcześniej?
Harmonijka ustna została wynaleziona na początku XIX wieku. W Azji instrumenty takie jak Sheng były już szeroko rozpowszechnione i kiedy zostały sprowadzone do Europy w latach 1820, to zaczęto opracowywać podobne instrumenty inspirowane już istniejącymi. Harmonijka ustna została skonstruowana i wymyślona przez Christiana Friedricha Ludwiga Buschmanna w 1821 roku. To jemu przysługuje się wynalezienie harmonijki, mimo że wielu konstruktorów instrumentów wynalazło podobne wersje instrumentu jednocześnie w tym samym czasie. Od tego momentu harmonijka ustna rozpowszechniła się praktycznie na całą Europę, Stany Zjednoczone i Amerykę Południową. Harmonijka została wynaleziona do grania muzyki klasycznej, ale szybko znalazła swoje miejsce w muzyce ludowej, szczególnie w USA. Pierwsza sprzedana harmonijka została sprzedana w Wiedniu. Przed przełomem wieków harmonijka trafiła do masowej produkcji i nagle stała się łatwo dostępna i stosunkowo niedroga. Przez to harmonijka niezwykle się rozpowszechniła i stała się bardzo popularna, aż do tego stopnia, że ludzie mieli ją wszędzie. Stało się, ponieważ harmonijka jest bardzo lekka i jest bardzo przystępna w transporcie, można było ją nosić ze sobą wszędzie. Nowe konstrukcje harmonijki podążyły za nimi w XX wieku, a harmonijka chromatyczna została wynaleziona i sprzedana w 1921 roku przez Hohnera. Ten instrument istnieje aż do dziś. Harmonijka chromatyczna swoją wyjątkowość pokazywała podczas gry, gdyż można było na niej wygrać wszystkie półtony i pojedyncze nuty (tak jak w przypadku białych i czarnych klawisze na fortepianie), a oznaczało to, że już nie trzeba trzymać się pojedynczego klucza. Dzięki temu miało się dużą szansę na przeniesienie utworu z wyprzedzeniem lub do jego środka.
W tempie rozwoju harmonijka nagle trafiła na scenę jazzowa, gdzie w trakcie piosenki zawsze przynajmniej raz jest zmieniany klucz, jeśli nie więcej. Również harmonijka basowa i harmonijka akordowa zostały wynalezione w tamtych czasach. Harmonijka basowa gra bardziej nisko niż normalna harmonijka ustna, a harmonijka akordowa, tak jak nazwa sugeruje, gra przynajmniej trzy różne tony w tym samym czasie (akord). Dziś harmonijkę można znaleźć i kupić na całym świecie, ich produkcja jest wciąż na najwyższym poziomie. Kilka z oryginalnych fabryk i firm wciąż produkuje te same harmonijki, które były przez nie produkowane sto lat temu, a wciąż są tak samo popularne, szczególnie w Stanach Zjednocznych, pomijając fakt, że niestety w Europie nie są one tak popularne.
Harmonijka Ustna Oraz Jej Części i Konstrukcja
Klasyczna harmonijka składa się z pięciu różnych części. Na górze znajduje się pokrywa górna, a na dole pokrywa dolna. Te dwie części nie pełnią żadnej funkcji muzycznej poza utrzymywaniem pozostałych części. Magia wydobywa się z pozostałych trzech części. W środku wszystkiego jest część, którą nazywamy 'grzebieniem’, nazwana tak przez swój wygląd. Zwykle jest z drewna, metalu lub plastiku i ma 10 cięć, przez co wygląda jak grzebień. Powietrze z wyciętych otworów jest wdychane i wydychane przez muzyków do instrumentu, przenika do dwóch pozostałych części harmonijki. Między górną pokrywą, a grzebieniem mamy coś, co po angielsku nazywa się płytą kontaktronową i między płytą górną, a grzebieniem jest coś co nazywane jest płytą dolną.
Każdy pojedynczy ton, który może wytworzyć harmonijka jest wytwarzany za pomocą małego i cienkiego kawałka mosiądzu, który wibruje, gdy spotyka się z nim powietrze. Jeden koniec cienkiego elementu jest mocno przymocowany do języków, podczas gdy drugi koniec nie jest zaciśnięty. Alternatywnie, na drugim końcu znajduje się mały otwór pod cienkim poszyciem, co w rezultacie powoduje, że języki (cienki kawałek poszycia) poruszają się tam i z powrotem, gdy uderza w nie powietrze, wibrując i wytwarzając dźwięk.
Język znajduje się nieco wyżej od otworu. Natomiast gdy powietrze uderza w języki, to wystrzeliwuje siebie prosto do otworu, a następnie wskakuje z powrotem na swoje miejsce. Cykl ten nazywany jest wibracją. Każdy dźwięk harmonijki, który słyszysz to wibracja języków. Języki uderzają setki, a nawet tysiące razy w otwór w zależności od siły wydechu muzyka. Opisany tutaj dźwięk pojawia się w górnej części płyty, w której znajdują się otwory na języki. Z drugiej strony, gdy zaciągasz powietrze z harmonijki to inicjowany jest nieco inny mechanizm. Zasada jest taka sama, ale tutaj otwory wentylacyjne znajdują się na dolnej płycie. Oznacza to, że kiedy zaciągasz powietrze, to języki zamykają dziury. Mechanizm jest taki sam, a jedyną różnicą jest to czy wydychasz powietrze (powietrze z ust do dziur w środku), czy zasysasz powietrze do środka (powietrze do ust i dziury na zewnątrz).
If you look at the different leaves found inside the harmonica, you will see that they have different sizes and lengths. They are screwed together as different loops and thicknesses of the leaves create different tones. If each one was equal, then you would play the same tone no matter in which position you played (which hole on the comb you placed his mouth).
Harmonijka Ustna Nauka
Istnieje stały system podczas grania na harmonijce. Zazwyczaj zaczynasz od harmonijki diatonicznej (skali), gdzie system jest zawsze taki sam. Jeśli zagrasz C na harmonijce, to w dziurze numer cztery na grzebieniu zawsze znajdziesz główną nutę, którą w tym przypadku jest C. Dzieje się tak, gdy wydychasz powietrze do instrumentu. Jeśli zostaniesz na tym samym otworze, ale wciągniesz powietrze, to znajdziesz następny ton na skali, czyli dźwięk D.
System jest zawsze taki sam, a to ułatwia przejście na harmonijkę w innym kluczu. Jeśli, np. zamiast grania C-dur, grasz F-dur, to podczas oddychania w czwartym otworze znajdziesz nutę F, a następnie nutę G podczas wdechu. Tutaj możesz zobaczyć system skali durowej w C:
Gdy poradzisz sobie z kontrolowaniem tego i poczujesz się komfortowo, to możesz rozważyć przejście na harmonijkę chromatyczną. Harmonijka chromatyczna jest trudniejsza, ponieważ trzeba skupiać się na kilku otworach na raz. Z drugiej strony nie jesteś przyklejony do jednego klucza, dzięki czemu możesz swobodniej się poruszać. Wymaga to treningu jak wszystkie inne rzeczy, ale ważną rzeczą jest danie dobrej szansy i spróbowanie własnych sil, ponieważ ten typ harmonijki otwiera wiele drzwi, szczególnie dla twojej kreatywności. Harmonijka chromatyczna i gra na niej jest łatwiejsza do opanowania, ponieważ nie da się zagrać nuty, która brzmi źle jeśli harmonijka gra w tym samym kluczu co piosenka. Jednak gdy używasz harmonijki chromatycznej to 5 tonów brzmi dobrze w każdym kluczu. Harmonijka chromatyczna i gra na niej wymaga dużo praktyki, ponieważ nie można po prostu grać na ślepo, a trzeba wiedzieć i mieć pojęcie jakie dźwięki są dobre do grania.
Pamiętaj że są to podstawowe zasady. Nuty wychodzące poza klucz mogą brzmieć dobrze, a można to usłyszeć w jazzie. Jak powiedział Miles Davis 'błąd nie jest błędem, o ile czynisz go niezwykle przekonującym i uczciwym!
Różne Rodzaje Harmonijki
Ogólnie rozróżnia się dwa różne typy harmonijek: harmonijka diatoniczna i harmonijka chromatyczna. Ponadto harmonijka diatoniczna jest również nazywana harmonijką bluesową.
Harmonijka chromatyczna
Na harmonijce chromatycznej można wygrać 12 dźwięków skali chromatycznej i jest z tego powodu bardzo wszechstronna w użyciu. Skala chromatyczna zawiera 12 nut, które używane są w muzyce z Zachodu. Harmonijka chromatyczna posiada specjalny przycisk z boku, który służy do przełączania między półtonami, a pełnymi tonami. Masz zatem szansę do grania wszystkich skali w dowolnym kluczu. Jedną z wad jest jednak to że dosyć trudno jest 'bendować’ dźwięki, np. tak jak na gitarze. Dlatego też nie można uzyskać pełnego bluesowa brzmienia tak jak na harmonijce diatonicznej.
Harmonijka diatoniczna
Ma jednak pewne ograniczenia dotyczące liczby dźwięków, które można na niej wygrać. Harmonijka diatoniczna charakteryzuje się brakiem wszystkich 12 dźwięków ze skali chromatycznej. Jednak istnieje możliwość dostrojenia dźwięków do takich jakie są ci potrzebne. Zdecydowana większość profesjonalistów używa harmonijki diatonicznej ze względu na jej dobre i tłuste brzmienie w porównaniu do chromatycznej, która ma bardziej czysty dźwięk.
Harmonijka bluesowa
Ta diatoniczna harmonijka jest również nazywana harmonijką bluesowa. Po prostu dlatego, że zawsze używasz diatonicznej do grania bluesa.
Przewodnik Zakupu Harmonijki
Wybierając swoją pierwszą harmonijkę po pierwsze i najważniejsze jest, aby wiedzieć czego potrzebujesz i jaki jest twój cel. Jeśli chcesz grać muzykę ludową, bluesa i muzykę popową to harmonijka diatoniczna sprawdzi się jak najlepiej i będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Z drugiej strony, jeśli chcesz używać instrumentu do bardziej eksperymentalnej muzyki lub grać muzykę, w której nie obowiązuje zasada jednego klucza, to harmonijka chromatyczna będzie jak najbardziej dla ciebie. Stąd idziemy do preferencji dotyczących dźwięku. Wszystkie instrumenty brzmią inaczej i sprawia, że jest duża różnica w dźwięku, jeśli grzebień jest wykonany z metalu, drewna lub plastiku, np. im droższa jest harmonijka ustna, tym lepszy jest materiał z którego jest wykonana, generalnie jak w przypadku wszystkich innych instrumentów. Dlatego dobrym pomysłem jest wyjście do sklepu muzycznego, aby posłuchać danej harmonijki i dowiedzieć się z jakiego materiału jest wykonana. Niektóre mają ostry dźwięk, który może być odważny dla jazzu, podczas gdy inne harmonijki mają bardziej miękki dźwięk, który pasuje do muzyki ludowej. Chodzi o krytyczne podejście i wypróbowanie harmonijek nawet jeśli nigdy wcześniej nie grałeś na tym instrumencie. Oddychaj i zasysaj niektóre kawałki i zwróć uwagę na to jaki dźwięk jest wydawany z harmonijki i jak na ciebie wpływa. Czy czujesz się komfortowo? Chciałbyś, aby jednak było to coś innego? Jeśli uważasz, że harmonijka jest dla ciebie idealna to powinieneś ją kupić, udać się do domu i grać cały dzień! Pamiętaj jednak, że większość harmonijek jest produkowana masowo i nawet najmniejsze rzeczy mają wpływ na ich brzmienie. Może to być odległość języków od otworu lub grubość wycinanych otworów. Nawet najmniejsza różnica ma ogromne znaczenie, dlatego nie zaleca się kupowania na ślepo w internecie, ale wypróbowanie harmonijki na własną rękę. Harmonijki można też kupić jako używane i zwykle są one naprawdę w dobrej cenie. Jednak wielu ludzi ma problem z tym, że instrument był dotykany ustami przez innych, co jest bardzo zrozumiałe, ale harmonijkę można łatwo i dokładnie wyczyścić i odkazić 🙂 Jeśli jednak cię to nie rusza to możesz nabyć używaną harmonijkę taniej niż nową. Przy kupowaniu używanej harmonijki, musisz zwrócić uwagę na to, czy jest ona taka jak mówi sprzedający. Dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie research’u, a nawet obejrzenie oryginalnych papierów, które dostał podczas kupna harmonijki. Jeśli harmonijka jest w porządku to nie pozostaje nic innego jak wydanie swoich pieniędzy na dobry instrument!
Uchwyt na harmonijkę
Jeśli chcesz grać na innym instrumencie, np. na gitarze podczas grania na harmonijce, to możesz kupić uchwyt na harmonijkę. Działa jak zaglówek i utrzymuje harmonijkę blisko ust. Można ustawić go tak jak chcesz, abyś czuł się komfortowo grając na instrumentach.