Gitara klasyczna

classical guitar buying guideGitara klasyczna to jeden z najbardziej znanych typów gitary. Jednym z głównych powodów jej popularności jest to, że nie wymaga ona wzmacniacza gitarowego. Można na niej grać wszędzie, np. na ognisku, w domu, na ulicy. Na gitarze klasycznej możesz grać gdziekolwiek zechcesz. Brzmienie gitary również ma wpływ na jej popularność.

Classical guitars on Amazon

Gitarę klasyczną potocznie nazywa się też 'klasykiem’. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że muzyka klasyczna jest na niej grana aż do dziś. Najczęściej początkujący gitarzyści zaczynają swoją przygodę z gitarą właśnie od niej. Jednym z powodów tej rzeczy jest granie muzyki klasycznej na tej gitarze, a granie tego gatunku wymaga kontroli oraz opanowania głównych technik gitarowych. Dlatego od samego początku nauki nauczysz się grać poprawnie, co znacznie ułatwi ci później życie podczas przejścia na gitarę elektryczną lub elektro-akustyczną.

Osobiście zacząłem od gry muzyki klasycznej na gitarze klasycznej. Dzięki temu również bardzo szybko nauczyłem się bardzo trudnych, ale ważnych technik gitarowych. Grając na innym typie gitary wygląda to trochę inaczej. Czasami możesz nie być świadom tego jak bardzo gra na różnych typach gitar się od siebie różni. Dziś gram tylko i wyłącznie na gitarze elektro-akustycznej, ale bardzo ciesze się z tego, że zacząłem swoją naukę gry na gitarze od gitary klasycznej. Poszerzyło to zarówno moje muzyczne horyzonty, jak i technikę.

Top 5 Gitara Klasyczna

Aby ułatwić ci wybór gitary klasycznej postanowiłem przetestować oraz zrecenzować najlepsze gitary na rynku, wyłaniając pięć najlepszych. Wyłonione gitary zahaczają o każdy budżet oraz poziom, a wspólną cechą wszystkich gitar jest bardzo dobre brzmienie.

Ogólny zwycięzca: Najlepsza Gitara Klasyczna Obecnie


Najlepsza Gitara Klasyczna Dla Początkujących


Najlepsza Gitara Klasyczna Dla Średniozaawansowanych I Zaawansowanych Graczy


Najlepsza Gitara Klasyczna Poniżej 500


Najlepsza Gitara Klasyczna Powyżej 1000


Najlepsza Gitara Klasyczna Poniżej 2000


Najlepsza Jazzowa Gitara Klasyczna


Czym Jest Gitara Klasyczna?

To co charakteryzuje gitarę klasyczną to szeroka szyjka i nylonowe struny. Ponadto gitara klasyczna ma również ciepły, ciemny oraz pełny i okrągły dźwięk, w przeciwieństwie do, np. gitary elektro-akustycznej, która ma bardziej metaliczny dźwięk.

Gitara klasyczna z grubsza składa się z tych samych części co inne typy gitar. Dźwięk powstaje podczas wibrowania strun, gdzie następnie otwór w pudle odbiera wibrację i tworzy dźwięk.

Duża różnica występuje w przypadku materiałów, z których wykonuje się poszczególne elementy gitary klasycznej. Wielkość i kształt poszczególnych części również bardzo różni się od innych typów gitar. W niektórych przypadkach gitara klasyczna ma prawie dwukrotnie szerszą szyjkę niż gitara elektryczna.

Struny gitary klasycznej są też dłuższe. Długość od klucza do mostka to przeważnie 650 mm dla gitary klasycznej, podczas gdy dla elektro-akustycznej długość wynosi 644 mm. Co to oznacza dla brzmienia? Oczywiście to, że podtrzymanie dźwięku oraz bas są mocniejsze w przypadku gitary klasycznej.

Ostatnie, ale nie mniej ważne jest to, że rozmiar gitary jest mniejszy dlatego jest łatwiejsza do kontrolowania niż inne typy gitar.

Ważne: Pamiętaj, aby nie zakładać metalowych strun na gitarę klasyczną. Duże napięcie metalowych strun może zniszczyć gitarę. Struny nylonowe mają napięcie między 35-40 kg, natomiast struny metalowe 70-90 kg.

Historia Gitary Klasycznej

Vihuela tabs from year 1554

Zapis nutowy Vihueli z roku 1554

Nie wiadomo zbyt wiele o pochodzeniu gitary klasycznej. Przynajmniej niewiele na temat tego, co zdarzyło się przed XVI wiekiem. Jedyną wiadomą jest to, że gitara w takiej formie czy innej formie istnieje od dawna. Wiadome, że już w XIV wieku p.n.e Hetyci grali na instrumencie, który składał się z długiej szyi oraz korpusu.

Aby bezpiecznie mówić o gitarze klasycznej musimy cofnąć się aż do XVI wieku. W Hiszpanii wynaleziono wtedy instrument, który nazwano ’vihuela’. Instrument ten był ogrywany głównie przez starszych ludzi, ale również i przez szlachtę, natomiast istniał również podobny instrument, który nazywał się ’guiterra’, który był używany przez resztę społeczeństwa. W połowie XVI wieku instrumenty stały się jednym instrumentem. Instrument miał 8 strun i szybko stał się popularny, ale nie tylko w Hiszpanii, również za granicą. Był to pierwszy projekt, który oficjalnie nazwano gitarą klasyczną.

Zanim wynaleziono gitarę to lutnia była najpopularniejszym instrumentem strunowym. Lecz w porównaniu do lutni na gitarze klasycznej przede wszystkim grało się znacznie łatwiej, dlatego jej popularność bardzo wzrosła na przestrzeni XVIII i XIX wieku. Na początku XIX wieku gitara klasyczna przeszła do formy, z której jest nam dziś znana, ponieważ wykonanie miało 6 strun.

Dziś jest to jedna najpopularniejszych typów gitar. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat według niektórych opinii instrument stracił na byciu 'cool’, a niektórzy uznali go za nudny. Osobiście uważam, że takie myślenie to chała i wstyd. Nie ma bowiem wątpliwości, że gitara ma w sobie coś wyjątkowego. Z tym typem gitary nie można ukryć się za efektami, przesterem, pedałami i innymi formami wsparcia dla brzmienia. Grając na gitarze klasycznej muzykę otrzymujemy w jej najbardziej i naturalnej formie. Nie oznacza to oczywiście, że gra na innych rodzajach gitar nie czyni z ciebie dobrego gitarzysty, lecz klasyk ma do siebie to, że jest w nim coś szczególnie naturalnego i wyjątkowego.

Okresy Stylu Gry

Z upływem czasu istniało wiele okresów stylistycznych, z których każdy charakteryzował muzykę. Dla pewnych czasów utwory / melodie były bardzo romantyczne, podczas gdy w innych okresach były surowe i złożone. Krótko omówię najważniejsze okresy stylistyczne:

 • Renesans: Okres od XIV wieku do XVII wieku charakteryzował się tym, że gitara była używana tak jak dzisiaj. Rolą gitary była pomoc w tworzeniu muzykom oraz grupom muzycznym. Muzyka była ciężka, złożona i bardzo przypominała muzykę graną na lutni. Najwięksi gitarzyści tego okresu to Alonso Mudarra, Miguel de Fuenllana i Guillaume de Morlaye.
 • Barok: Okres od XVII wieku do lat 50 XVII wieku. To czas kiedy muzycy zaczęli eksperymentować z kompozycją muzyczną i grą na instrumentach z bardziej zaawansowaną techniką. Muzyka baroku była bardziej złożona i wszechstronna od muzyki renesansu. Jeden z najlepszych gitarzystów tego okresu to Gaspar Sanz. Francesco Corbetta i Robert de Visée również odegrali ważną rolę w gitarze baroku.
 • Klasycyzm i Romantyzm: Okres od 1780 od 1850 to okres, który znacząco odcisnął piętno na muzyce, którą znamy dziś. Większość dzisiejszych kompozycji jest inspirowana muzyką z tego okresu. Najwybitniejsi gitarzyści tamtych czasów to Carl Maria von Weber i Niccolò Paganini.
 • Historia Współczesna: Końcówka XIX wieku aż do dziś to okres dla muzyki, który charakteryzuje się gatunkami bez tradycyjnych relacji tonalnych. To typ muzyki, który nie ma centrum tonalnego wokół podstawowego tonu. Wielu kompozytorów tego okresu stara się aktywnie angażować muzyków do tworzenia utworów.

Typy Gitary Klasycznej

Generalnie wyróżnia się dwa typy gitary klasycznej. Ważne, aby znać tę różnicę w trakcie wyboru gitary. Przyjrzyjmy się im bliżej:

Gitara Flamenco

Ten rodzaj gitary został przede wszystkim stworzony do gry muzyki Flamenco. Granie muzyki Flamenco wymaga od gitarzysty znajomości specjalnej techniki, której opanowanie zajmuje przeważnie bardzo dużo czasu. Technikę można opisać jako formę 'stukania’, która tworzy bardzo krótkie i głośne dźwięki. Gitara Flamenco ma cieńszą górę, którą często wykonuje się z jasnego drewna, np. świerku. Dużo ludzi używa też cyprysu, klonu i drzewa różanego na bokach, tyle oraz przodzie korpusu gitary. Te typy drewna dają gitarze szorstkie brzmienie, które charakteryzuje muzykę Flamenco.

Gitary Flamenco często mają tzw. podstawki, które po prostu chronią gitarę przed paznokciami gitarzysty. Dodatkową rzeczą wyróżniająca gitary Flamenco jest niska akcja strun. Dzieje się to, ponieważ styl gry wymaga szybkiej gry, a obniżenie strun znacznie to ułatwia. Jednak ze względu na to akordy mogą nie brzmieć tak dobrze jak w przypadku innych gitar. Brzęczenie może być jednym z głównych powodów, ponieważ struny szybciej dotykają podstrunnicy niż w przypadku gitary klasycznej.

Jeśli posiadamy gitarę przeznaczoną do gry Flamenco to mostek zostanie umieszczony niżej oraz będzie bardziej płaski, ponieważ ułatwi to stosowanie technik flamenco.

Ogólnie gitara Flamenco jest lżejsza od gitary klasycznej i jest specjalnie zaprojektowana do grania muzyki flamenco.

Gitara Klasyczna

Różnica między klasykiem, a flamenco to przede wszystkim materiał z którego są wykonane. Gitarę klasyczną wykonuje się z innych gatunków drewna, np. górna część często wykonana jest z cedru lub świerku. Korpus gitary to często drewno palisandrowe, ponieważ jest ono bardzo twarde i trwałe. Palisander daje wysoki i rezonansowy dźwięk. Szyjkę klasyków wykonuje się często z cedru lub mahoniu, a sama szyja jest grubsza niż gitar flamenco.

Wysokość strun oraz wysokość mostka (który trzyma struny na korpusie gitary), jest to wręcz przeciwieństwo gitary flamenco. Gitara klasyczna ma wyższą akcję strun, mostek jest trochę wyższy. Daje to bardziej czyste tony z przedłużeniem dźwięku. Gitara klasyczna nie posiada również ochraniaczy jak flamenco, ponieważ tłumią one jej brzmienie. Nie są one niezbędne do klasycznego stylu gry tak jak w przypadku agresywnego stylu flamenco.

Przewodnik Zakupu Gitary Klasycznej

Wybór gitary to bardzo ważna decyzja, ponieważ instrument jest bardzo drogi, lecz będzie to instrument, który będzie ci służył przez wiele lat.

Wybór gitary nie jest łatwym wyborem. Przede wszystkim jest dużo aspektów i czynników, które mogą wpłynąć na twoją decyzję. Ale nie jest to niemożliwe do wykonania. Czytaj zatem dalej i dowiedz się, która gitara jest dla Ciebie najlepsza.

Przede wszystkim weź pod uwagę to jaki rodzaj gitary pasuje do muzyki, którą zamierzasz grać. Rozróżniamy tutaj dwa typy gitar: gitarę klasyczną oraz flamenco. Jeśli nigdy wcześniej nie grałeś na gitarze to najlepiej będzie zacząć od gitary klasycznej.

Jeśli wygrałbyś pieniądze na loterii to pewnie nie miałbyś nic przeciwko, żeby wydać 10000 zł na gitarę. Faktem jest to, że niewielu ludzi wygrywa na loterii oraz niewiele osób może pozwolić sobie na instrument za tak duże pieniądze. W tym przypadku można zacząć od tego, co robi producent, gdy obniża wartość gitary, np z 10000 zł na 1000 zł. Czy nie masz nic przeciwko temu, że twoja gitara nie została wykonana ręcznie i nie charakteryzuje się najlepszym brzmieniem? Ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje konstrukcji gitarowych. Jeden wykonuje się fabrycznie, natomiast drugi ręcznie. Gitara za 10000 zł często będzie wykonana ręcznie, a tańsze modele oczywiście fabrycznie. Produkcja fabryczna oznacza, że są montowane ręcznie, ale przy użyciu linii montażowych. Gitary za 10000 zł i proces ich wykonania jest w stu procentach ręczny od początku do samego końca. Przykładowo, klient wybiera drewno, wzory oraz inne materiały. Następnie producent tworzy instrument, który ma spełnić oczekiwania klienta. Jest to cholernie drogie (przepraszam za język), ale może być warte wydania wszystkich pieniędzy.

Producent może również na wiele sposobów sprawić, że gitara będzie tańsza. Pierwszą rzeczą, która obniży cenę gitary będzie wykonanie korpusu ze sklejki, a nie z litego drewna. Różnica polega na tym, że lite drewno może wibrować, a zatem dźwięk z upływem czasu staje się lepszy. Sklejka ma to do siebie, że nawet z upływem czasu nie poprawi dźwięku.

Boki i tył korpusu będą również przedmiotami na których chcesz zaoszczędzić. Najlepsze drewno dla tych części to zawsze palisander. Te części gitary pełnią funkcję reflektora dźwięku, dlatego nie są też najważniejszymi częściami.

Najważniejsze to mieć dobry przód korpusu, dlatego jeśli masz pieniądze to znajdź i kup gitarę, która ma tę część wykonaną z litego drewna, np. świerk lub cedr.

Kolejnym czynnikiem, który zaoszczędza pieniądze będzie otwór rezonansowy. W drogich gitarach chodzi o design takiego otworu. Nie ma on jednak wpływ na jakość dźwięku, więc dzięki temu również możesz wydać mniej na instrument.

Ostatnim elementem gitary, który pozwoli ci na zaoszczędzenie pieniędzy jest główka gitary. Producent może zaoszczędzić pieniądze na kluczach do strojenia, które wcale nie muszą być dobrej jakości.

To co ważne i jeszcze nie zostało wspomniane w przewodniku to łatwość grania na gitarze. Bardzo ważne jest, aby można było z łatwością dociskać struny do podstrunnicy, a szczególnie chodzi o słabe palce w tym mały palec.  Jeśli akcja strun jest zbyt wysoka to na pewno pojawią się problemy podczas gry.

Marki/Producenci Gitary Klasycznej

Krótko napomnę, którzy producenci gitar klasycznych według mnie są najlepsi. Na podstawie własnego doświadczenia jestem w stanie śmiało stwierdzić, że ich gitary są zawsze dobrej jakości i nie powinieneś bać się gitar od tych producentów.

 • A&L
 • Alhambra
 • Antonio Picado
 • Armin Hanika
 • Chateau
 • Francisco Esteve
 • Saez Marin
 • Santana
 • Sant Guitars
 • Yamaha

Aby zakończyć tę sekcję, dam ci moją rekomendację. Jeśli jesteś początkującym to zawsze będę polecać kupno tańszej gitary, np. za kilkaset złotych. Ale gitara musi być dobrej jakości w przeciwnym razie możesz łatwo stracić zainteresowanie instrumentem.

Miej na uwadze to, że z czasem zawsze możesz ulepszyć gitarę, a zrobisz to na pewno, jeśli zakochasz się w instrumencie 🙂

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Muzyka 24/7
Logo