Gitara dla Początkujących

beginner guitar buying guideZnalezienie pierwszej prawdziwej gitary dla początkujących może być jak zapuszczenie się w dżunglę. Całkowicie to rozumiem, byłem tam sam… mimo że minęło kilka lat! Mam nadzieję, ze ten przewodnik dobrze cię naprowadzi na to, jak i gdzie znaleźć i kupić pierwszą gitarę.

Kup gitarę dla początkujących na Amazonie

Po prostu gitara to nie tylko gitara (jak sama nazwa może sugerować). Istnieje wiele, wiele różnych typów i prawie niezliczone sposoby korzystania z tych różnych typów gitar. Czy powinieneś zapuścić się w świat klasycznej, elektroakustycznej czy elektrycznej gitary? Na czym właściwie polega różnica? Istnieje wiele opcji do wyboru, ale to także część tego, co sprawia, że taki wybór to niezła zabawa! Cały wachlarz różnego rodzaju gitar, daje znacznie większy wybór i nawet od samego początku możemy być pewni, że znajdziemy coś dla siebie.

Zacznijmy więc, aby dowiedzieć się jaką gitarę kupić. Zacznę od pokazania ci naszych najlepszych wyborów gitarowych dla początkujących, a następnie wprowadzę cię w poznanie samego instrumentu, czyli co powinieneś wziąć pod uwagę kupując swoją pierwszą gitarę i w jaki sposób dokonać najlepszego wyboru.

TOP 5 gitar dla początkujących

Które gitary są najlepsze dla początkujących? Sprawdziliśmy ponad 170 gitar i znaleźliśmy odpowiedź! Oto nasze ulubione gitary dla początkujących:

Ogólny zwycięzca: Najlepsza Gitara dla Początkujących

Najlepsza Gitara Akustyczna dla Początkujących:
Najlepsza Gitara Akustyczna dla Początkujących:
Write description
999 DKK

Najlepsza Akustyczna Gitara dla Początkujących

Najlepsza Gitara Akustyczna dla Początkujących:
Najlepsza Gitara Akustyczna dla Początkujących:
Write description
999 DKK

Najlepsza Elektroakustyczna Gitara dla Początkujących

Najlepsza Elektroakustyczna Gitara dla Początkujacych:
Najlepsza Elektroakustyczna Gitara dla Początkujacych:
Write description
999 DKK

Najlepsza Gitara Elektryczna dla Początkujących

Najlepsza Gitara Elektryczna dla Początkujących:
Najlepsza Gitara Elektryczna dla Początkujących:
Write description
999 DKK

Najlepsza Gitara Klasyczna dla Początkujących

Najlepsza Gitara Klasyczna dla Początkujących:
Najlepsza Gitara Klasyczna dla Początkujących:
Write description
999 DKK

Najlepsza Gitara dla Początkujących Dzieci

Najlepsza Gitara dla Początkujących Dzieci:
Najlepsza Gitara dla Początkujących Dzieci:
Write description
999 DKK

Czego powinienem spodziewać się od swojej gitary dla początkujących?

Po pierwsze, rozumiemy, że zakup gitary dla początkujących może budzić grozę, ale nie bój się. Zanim nauczysz się dobrze grać na instrumencie, to tak naprawdę nie jesteś w stanie usłyszeć ani zauważyć tego, czy instrument jest dobrej jakości czy też nie. Oczywiste jest również to, że gracz staje się z czasem coraz lepszy, a tym samym zmieniają się jego wymagania, co do instrumentu. Ale po pierwsze dla początkującego, to nie dźwięk jest priorytetem, lecz sama grywalność oraz to czy dany instrument leży dobrze w rękach, a to ciągnie za sobą inspirację do dalszego rozwoju gry na gitarze. Jednak istnieje kilka rzeczy, o których warto pamiętać przed zakupem pierwszej gitary.

Czego więc szukamy w gitarze dla początkujących? Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest rozmiar. Gitary do nabycia fizycznie w sklepach muzycznych lub online mają różne rozmiary. Uniwersalny rozmiar gitary to oczywiście najszerszy wybór. Ponadto, istnieją również rozmiary takie jak: 1/2 i 3/4 normalnego rozmiaru gitary. Te dwa typy są przeznaczone bardziej dla dzieci, ponieważ są mniejsze niż normalne gitary, dzięki czemu dzieci mogą łatwiej sięgać i wygrywać nuty na szyjce. Chociaż mniejsze gitary nie są tylko i wyłącznie dla dzieci. Na przykład światowej sławy muzyk Ed Sheeran słynie z tego, że używa mniejszej gitary, „gitary dla dzieci”. Należy również pamiętać, że nie wszystkie dzieci potrzebują gitary mniejszych rozmiarów, dlatego warto wypróbować wszystkie rodzaje i zobaczyć, na jakiej gitarze gra przychodzi dziecku bardziej naturalnie. Ostatecznie większość ludzi kończy z gitarą uniwersalnego rozmiaru, więc jeśli od samego początku czujesz się dobrze z pełnowymiarową gitarą to nie ma sensu kupować gitary dla dzieci. Z reguły dorośli wybierają gitarę pełnowymiarową, ponieważ tak naprawdę nie ma innych zalet z gry na gitarze mniejszych rozmiarów oprócz tego, że łatwiej jest na niej grać w przypadku, gdy masz małe ręce lub krótsze ramiona. Ludzie przeważnie wybierają gitary pełnowymiarowe, gdyż mniejszym gitarom brakuje pełnego spektrum brzmienia.

Następnie warto zastanowić się nad rodzajem muzyki, który chcesz grać. W rzeczywistości pierwsza gitara wielu ludzi to gitara elektroakustyczna. Przetestowałem i znalazłem najlepszą gitarę elektroakustyczną dla początkujących, którą można znaleźć na górze tej strony. Być może to trochę zabawne, ponieważ gra na gitarach elektroakustycznych sprawia najwięcej trudności, więc najlepiej byłoby rozważyć zakup gitary klasycznej lub elektrycznej jako gitarę dla początkujących (przetestowałem i znalazłem najlepszą gitarę klasyczną i gitarę elektryczną również dla początkujących i można je znaleźć na górze strony). „Dlaczego?”, możesz zapytać, a więc trzy najcieńsze struny gitary klasycznej, które wydają wysokie dźwięki wykonane są z nylonu, a nie z metalu. To sprawia, że początkującemu łatwiej jest na nich grać, ponieważ przyciśnięcie takiej struny nie jest tak bolesne jak w przypadku metalowych. Gitara elektryczna posiada tylko metalowe struny tak jak gitara elektroakustyczna, ale struny są cieńsze i są bliżej podstrunnicy niż w przypadku tej drugiej. Oznacza to, że struny nie mają tak dużego oporu, co znacznie ułatwia grę. Ważne, aby pamiętać o tym, że na każdym typie gitary zasadniczo gra się w ten sam sposób (nawet jeśli istnieje kilka specyficznych technik dla każdego rodzaju gitary). Oznacza to, że jeśli jesteś doświadczonym graczem na gitarze, to twoje opuszki palców są na tyle twarde, że bez problemu możesz przejść na gitarę dowolnego rodzaju. Z tego powodu, jak sam może zauważyłeś, wielu niesamowitych gitarzystów ma kilka różnych rodzajów gitar.

Przewodnik Kupna Gitary dla Początkujących

Jak wspomniałem wyżej, to naprawdę bardzo ważne, abyś przemyślał jaki rodzaj muzyki chcesz grać, wybierając swoją pierwszą gitarę. Jeśli chodzi tylko o naukę gry na gitarze to zdecydowanie zalecamy, żeby twój pierwszy zakup był gitarą klasyczną lub elektryczną. Gitara klasyczna to zdecydowanie najłatwiejszy wybór, ponieważ potrzebujesz tylko gitary bez żadnego dodatkowego sprzętu. Posiada otwór dźwiękowy i jest pusta w środku, co oznacza, że dźwięk wydobywa się naturalnie lub „akustycznie”. Nie dotyczy to gitary elektrycznej, ponieważ wymaga ona również pewnego rodzaju wzmocnienia.

Jeśli jak wielu, np. chciałbyś grać na gitarze i śpiewać z przyjaciółmi przy ognisku to gitara klasyczna będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Transport takiej gitary to żaden problem, jak i również brak okablowania oraz wzmacniacza. Jednak w przypadku gitary elektrycznej masz wiele więcej opcji do tworzenia dźwięków. Przez wzmacniacz możesz uzyskać „czysty” dźwięk lub przesterowany dźwięk („dźwięk rockowy) i wiele, wiele więcej. Z gitarą klasyczną (bądź elektroakustyczną) jesteś zasadniczo ograniczony do naturalnego brzmienia instrumentu. Trzeba jednak powiedzieć, że gitara elektroakustyczna ma zdecydowanie mocniejsze brzmienie, co również jest powodem dla którego większość początkujących decyduje się na nią w pierwszej kolejności. Oczywiście nikt ci tego nie zabrania, ale musisz mieć świadomość, że opuszki u palców odczują ten start bardziej boleśnie. Jeśli jesteś zdecydowany i nie stanowi to dla ciebie problemu, to oczywiście możesz zacząć naukę od gitary elektroakustycznej.

Cena

Nadszedł czas, aby przyjrzeć się cenom. Cena oscylująca wokół 500-1000 złotych, to akceptowalna cena gitary dla początkujących. Za tę cenę oczywiście jakość gitary nie będzie najlepsza na świecie, ale jednocześnie jest to przedział cenowy, który zapewnia, że najgorsze gitary odpadają. Używane instrumenty również warto wziąć pod uwagę. To oczywiste, że im więcej wydasz pieniędzy na instrument, tym lepszą gitarę możesz kupić. Ale ponieważ jest to gitara dla początkujących, to warto również rozważyć ile pieniędzy chcesz na nią wydać, ponieważ wartość takiego instrumentu spada o około 50% w momencie gdy opuści sklep. Jeśli zdecydujesz się na kupno gitary używanej to zazwyczaj dany model możesz dostać za nieco mniej niż połowę ceny sklepowej. Twoja pierwsza gitara nie musi kosztować kilku milionów!

Niektóre marki na które warto zwrócić uwagę w tym przedziale cenowym to Washburn, (Fender) Squier, Yamaha i używany Fender Mexico z gitar elektrycznych. Dla gitar elektroakustycznych mogą to być Yamaha, Sigma i Santana, a dla gitar klasycznych może to być Cordoba i Ibanez.

Dobrym pomysłem może być pójście do lokalnego sklepu muzycznego w poszukiwaniu używanych lub nowych instrumentów. Zawsze jest to okazja, aby wypróbować gitary i porozmawiać z kimś, kto ma na ich temat wiedzę. Dzięki temu masz okazję wypróbować wiele różnych gitar, które są różne – nawet ta sama marka i modele gitar mogą być bardzo zróżnicowane! Nie da się wystarczająco opisać tego jak bardzo ważne jest to, żeby gitara dla początkujących dobrze leżała ci w rękach. Siedząc z taką gitarą, nie chcesz mieć żadnych wątpliwości. Odczucie przesuwania palcami po podstrunnicy powinno być naturalne, mówiąc prościej gra na niej powinna wchodzić jak nóż w masło. W dodatku ważne jest również to, aby podobało ci się brzmienie gitary oraz to jak wygląda. Kupowanie gitary przypomina jedzenie – jesz także oczami! Spróbuj swoich sił w lokalnym sklepie muzycznym.

Gitara dla Początkujących – Inne Uwagi Dotyczące Kupna

Kupując swoją pierwszą gitarę dla początkujących, pamiętaj że jest kilka ważnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim, ważne jest mieć odpowiedni zestaw nowych strun. Jeśli kupujesz używaną gitarę to może ona mieć bardzo stare struny. Gdy kupujesz nową gitarę ze sklepu muzycznego, to należy zwrócić uwagę na to, czy gitara była na wystawie przez co mogło grać na niej wielu ludzi, czy też jest zupełnie nowa – prosto z kartonu. Jeśli nie jest świeżo po wyjęciu z pudełka to dobrym pomysłem jest poproszenie o zmianę strun, ponieważ mogła być wcześniej wiele razy ogrywana, a takie struny mogą wydawać mniej jasny i wyraźny dźwięk, a czasami mogą nawet brzmieć martwo. Oznacza to, że w takich strunach nie ma już dużo życia, a wyczucie tego wymaga sporego doświadczenia gry na gitarze. Większego niż może ci się wydawać.

Gdy upewnisz się, że masz założone świeże struny na gitarze, ważne jest również, aby kupić stroik, żeby odpowiednio nastroić gitarę. Istnieją różne typy stroików, w tym stroiki przypinane, które można założyć na główkę gitary oraz stroiki klasyczne, które można położyć, np. na kolanach i stroić gitarę lub ewentualnie przez kabel z gitary do stroika. To nieważne jaki typ stroika wybierzesz, ale ważne jest, żebyś posiadał stroik, aby mieć dobry start nauki gry na gitarze. Grając z innymi ludźmi, ważne jest to, aby twoja gitara była nastrojona. Z nienastrojoną gitarą jest trochę tak jak z osobą mówiącą po duńsku do kogoś kto mówi po angielsku. Chociaż oboje mówicie biegle i poprawnie, to te dwa języki nigdy nie będą brzmiały dobrze, ponieważ nie będziecie się w stanie zrozumieć. To samo dzieje się w przypadku gdy strój dwóch gitar znacząco od siebie odbiega.

Jeśli chcesz być prawdziwą gwiazdą rocka, to nie zapomnij o pasku do gitary, który pozwoli ci na grę w pozycji stojącej. Nawet jeśli nie grasz na żywo, to dobrą praktyką jest granie na gitarze w pozycji stojącej, ponieważ przyzwyczajasz się do tego trybu gry. Wcześniej czy później będziesz musiał wstać i grać, czy to w domu, przed kominkiem z przyjaciółmi, czy na dużym koncercie.

Jeśli wybierzesz gitarę elektryczną to pamiętaj o kablu jack i wzmacniaczu gitarowym, ponieważ z samej gitary elektrycznej nie wyciągniesz dużo dźwięku. W tym przypadku jest dużo różnych opcji, jeśli chodzi o kable i wzmacniacze. Zazwyczaj kable własnej marki w sklepach gitarowych są stosunkowo tanie i zaskakująco dobrej jakości. Można je zdecydowanie polecić. Poza tym marki takie jak DiMarzio czy Fender są również bardzo dobre, ale nieco droższe. W przypadku wzmacniaczy to bardzo mocno polecamy Boss Katana, który podbił świat jako wzmacniacz początkowy do gitar elektrycznych.

Ponadto, zakup filmu instruktażowego może być niewiarygodnie dobrym pomysłem, który pomoże ci rozpocząć naukę gry na gitarze, jeśli nie masz prywatnego nauczyciela. Na koniec musisz zadbać o futerał, aby bezpiecznie przewieźć nowo nabyty instrument.

Pozostaje tylko zapalić się ekscytacją na swój nowy instrument i cieszyć się światem muzyki razem z nami wszystkimi!

Muzyka 24/7
Logo