Gitara dla Dzieci

Best guitar for kids buying guideIm wcześniej zaczniesz grę na instrumencie, tym lepiej. Granie na instrumencie muzycznych to świetny sposób na rozwój kreatywności, a badania dowodzą, że pomaga dzieciom w nauce w szkole. Dlaczego więc nie kupić gitary dla swojego dziecka?

Kup gitarę dla dzieci na Amazon

Inwestowanie w gitarę dla dzieci to dobry pomysł, aby twoje dziecko mogło jak najszybciej zacząć odkrywac muzykę i dobrze się bawić. Na tej stronie możesz zobaczyć nasz test gitar dla dzieci i przeczytać przewodnik zakupu gitary dla dzieci.

Gitara dla Dzieci – Test

Przetestowałem ponad 90 różnych gitar dla dzieci i teraz ukażemy zwycięzców naszego testu. Dla każdej grupy wiekowej mamy zwycięzcę testu, więc na pewno znajdziesz super gitarę dla swojego dziecka. Chociaż znalazłem najlepsze gitary dla określonych grup wiekowych, to zacznę od pokazania ci ogólnie najlepszej gitary akustycznej oraz elektrycznej dla dzieci.

Najlepsza Gitara Akustyczna dla Dzieci

Gitara dla dzieci w wieku 2-4 lat: Yamaha GL1 Guitalele
Gitara dla dzieci w wieku 2-4 lat: Yamaha GL1 Guitalele
Write description
671 DKK

Najlepsza Gitara Elektryczna dla Dzieci

Gitara dla dzieci w wieku 2-4 lat: Yamaha GL1 Guitalele
Gitara dla dzieci w wieku 2-4 lat: Yamaha GL1 Guitalele
Write description
671 DKK

Najlepsza Gitara dla dzieci w wieku 2-4 lat

Jeśli Twoje dziecko jest w przedziale wiekowym od 2 do 4 lat, to będzie potrzebować bardzo małej gitary. Poleciłbym ci zakup Gitalele, która jest mixem między ukulele, a gitarą. Jest wielkości ukulele, ale ma sześć strun jak gitara. Oto zwycięzca naszego testu w kategorii: gitara dla dzieci w wieku 2-4 lat.

Gitara dla dzieci w wieku 2-4 lat: Yamaha GL1 Guitalele
Gitara dla dzieci w wieku 2-4 lat: Yamaha GL1 Guitalele
To Guitalele jest bez wątpienia najlepsze na rynku. Wyprodukowane przez Yamahę, która wynalazła instrument. Dźwięk jest świetny, a wybór materiału jest dobrze przemyślany, cena jest niska, a instrument może trzymać rytm. W sumie to idealna gitara dla początkujących dzieci w wieku 2-4 lat.
671 DKK

Tutaj możesz obejrzeć krótki film z naszym zwyciezcą testu:

Najlepsza Gitara dla dzieci w wieku 5-8 lat

Gdy twoje dziecko skończy 5 lat, guitalele będzie prawdopodobnie za małe, aby mogło na nim grać. Najlepsza gitara dla dzieci w wieku 5-8 lat to gitara rozmiaru 1/2. Taka gitara jest o połowę mniejsza od gitary dla dorosłych, czyli pełnowymiarowej. Poniżej możesz zobaczyć zwycięzce naszego testu dla dzieci w wieku 5-8 lat:

Guitar for 2-4 year old kids: Yamaha GL1 Guitalele
Guitar for 2-4 year old kids: Yamaha GL1 Guitalele
Write description
671 DKK

Najlepsza Gitara dla dzieci w wieku 8-11 lat

Jeśli twoje dziecko jest w wieku od 8 do 11 lat, to musisz sprawić mu gitarę rozmiaru 3/4. Gitara jest 25% mniejsza od pełnowymiarowej gitary dla dorosłych. Tu możesz zobaczyć zwycięzcę naszego testu:

Guitar for 2-4 year old kids: Yamaha GL1 Guitalele
Guitar for 2-4 year old kids: Yamaha GL1 Guitalele
Write description
671 DKK

Najlepsza Gitara dla dzieci powyżej 11 lat

Choć może wydawać się duża, to dzieci powyżej 11 roku życia prawdopodobnie powinny mieć pełnowymiarową gitarę dla dorosłych. Zwykle mówi się, że gitara dla dorosłych jest odpowiednia dla osób, które mierzą ponad 150 centymetrów wysokości. Tutaj znajdziesz zwycięzcę naszego testu na najlepszą gitarę dla dorosłych:

Guitar for 2-4 year old kids: Yamaha GL1 Guitalele
Guitar for 2-4 year old kids: Yamaha GL1 Guitalele
Write description
671 DKK

Gitara dla Dzieci – Przewodnik Kupna

Pierwszym krokiem do znalezienia dobrej gitary dla dziecka jest znalezienie odpowiedniego typu. Istnieją zarówno gitary elektroakustyczne (stalowe struny), gitary klasyczne, również zwane klasykami (gdzie połowa strun jest z nylonu), a także gitary elektryczne (w nich wszystkie struny wykonane są z metalu, zwykle niklu).

Wielu zaczyna na gitarze klasycznej, ponieważ nylonowe struny są bardziej miękkie niż metalowe, więc dziecko może łatwiej je dociskać. Ponadto, podobnie jak gitara elektroakustyczna, ma otwór dźwiękowy. Jest to zatem instrument akustyczny, który może wytworzyć duży dźwięk bez wzmacniacza. Dlatego zalecamy gitarę klasyczną, jeśli nie masz żadnych preferencji muzycznych.

Gitara elektryczna jest również bardzo dobra, ponieważ struny łatwiej docisnąć niż na gitarze akustycznej. Nie jest to jednak instrument akustyczny, co może stanowić problem. Oznacza to, że musisz mieć wzmacniacz, przewody (kable jack) i więcej, aby uzyskać wystarczająco głośny dźwięk.

Ogólnie polecam gitarę klasyczną, ale ważne jest, aby pamiętać, że życzenia dziecka są najważniejsze. Zwłaszcza między gitarą elektryczną i klasyczną, dla początkującego nie ma dużej różnicy w poziomie trudności grania. Dla tego, np. jeśli dziecko chce grać muzykę z gatunku hard rock to prawdopodobnie najlepiej zacząć od gitary elektrycznej. Pamiętaj że decydując się na elektryka, musisz kupić dodatkowe rzeczy. Dlatego zaleca się szczegółowo dopytać, co twojemu dziecku pasuje najbardziej. Chociaż mogą nie znać wielu zespołów, częsty wpływ ma na nie gust muzycznych ich rodziców, i być może mogą wskazywać na utwór, którego często razem słuchacie bądź podobne do niego, co może wskazywać na to w jakim kierunku muzycznym chce iść twoje dziecko.

Gitary dla dzieci i ich rozmiar

Oczywiście dzieci nie są tak duże jak dorośli. Producenci gitar również to wiedzą, więc nie oznacza to, że gra na gitarze jest wyłącznie dla dorosłych. Dlatego istnieją różne typy i rozmiary gitar, aby zapewnić dziecku wygodę. Gitara „szyta na miarę” w zależności od wieku i średniej wielkości dziecka w danym wieku.

Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni rozmiar dla swojego dziecka. Być może jest to najważniejsza rzecz, gdy musisz znaleźć pierwszą gitarę dla dziecka. Zbyt duża gitara sprawiałaby problem dziecku w dosięgnięciu i graniu wszystkich nut. Taka gitara uniemożliwiałaby grę dziecku. Zbyt mała gitara może być również dużym problemem. Jeśli gitara jest za mała w proporcji do ciała dziecka, to może ono nabyć złe wzorce w praktyce i nawyki, które mogą zniszczyć jego technikę, czasami na całe życie. Zwłaszcza po przejściu na gitarę pełnowymiarową, dziecko może mieć problemy z przyzwyczajeniem się do nowego rozmiaru. Dlatego ważne jest, aby gitara na której gra dziecko była proporcjonalna do jego rozmiarów. Istnieją cztery różne rozmiary gitar:

  • Pierwszy rozmiar nazywa się Guitalele. Ta gitara jest odpowiednia dla dzieci o wzroście od 80 cm do 114 cm, i jest zwykle odpowiednia dla dzieci w wieku 2-5 lat. Jest to najmniejsza gitara i dla wielu może wyglądać jak zabawka, ale nią nie jest! Zabawkowe gitary są zwykle wykonane z plastiku i nie można ich polecać, bo to zwykłe śmieci. Tutaj mowa o prawdziwym instrumencie, stworzonym przez tych samych wykwalifikowanych producentów, którzy tworzą prawdziwe, pełnowymiarowe gitary.
  • Następnym typem jest gitara 1/2. Te gitary przeznaczone są dla dzieci o wzroście od 117 cm do 135 cm i przedziału wiekowego 5-8 lat. Szczególnie ważne dla dzieci w wieku 5-8 lat, aby otrzymały gitarę odpowiedniej wielkości. Szczególnie w tym wieku większość uczenia się mocno się osadza (zwykle nieświadomie dla dzieci), i zbyt duża gitara, jak już wspomniałem wcześniej, z pewnością stworzy problemy w przyszłości. Można tego uniknąć, dobierając gitarę odpowiedniej wielkości, dlatego jest to ważna kwestia.
  • Trzeci typ to gitara 3/4. Gitara jest dla dzieci o wzroście od 137 do 150 cm i jest odpowiednia dla dzieci w wieku 8-11 lat. Dzieci w tym przedziale wiekowym rozwijają się szczególnie szybko. Zarówno fizycznie do wzrostu, ale także w grze na gitarze. Często oznacza to że dzieci nie mają gitary 3/4 przez wszystkie 3 lata, ponieważ szybko przestawiają się na pełnowymiarową.
  • Ostatni typ to zwykła, pełnowymiarowa gitara (zwykle nie nazywa się inaczej niż po prostu 'gitara’). Jest to typ do którego dziecko powinno dojść, gdy jest za duże dla trzech pozostałych typów. Dzieje się to około 11 roku życia, ale może stać się wcześniej. Pełnowymiarowa gitara jest dla dzieci, które mają 152 cm wzrostu lub więcej.

Należy wspomnieć, że te oznaczenia wielkości odnoszą się do wszystkich rodzajów gitar. Dlatego nie ma problemu, jeśli kupisz gitarę klasyczną 1/2 lub gitarę elektryczną 1/2 dla swojego 5-letniego dziecka. Obie gitary będą odpowiedniego rozmiaru. Łatwo jest znaleźć odpowiedni rozmiar pośród różnych rodzajów gitar.

Design

Ponieważ gitara dla dzieci jest dla nich przeznaczona, to często mają one znacznie więcej wzorów i kolorów niż zwykłe gitary. Dla dorosłych może wydawać się to dziwne, ponieważ gitary są tanie. Ale nie w tym rzecz i nie jest to regułą. Należy pamiętać, że wygląd dla dzieci jest niezwykle ważny. Jeśli 6-letnia dziewczynka uczy się grać na gitarze, to może czuć się bardzo pewnie mając design z Hello Kitty zamiast koloru naturalnego drewna na całej gitarze. To samo można powiedzieć o chłopcu w tym samym wieku z gitarą z płomieniami, Action manem i Kapow! Nie przepraszaj.. Przeciwnie, pamiętaj, że dzieci powinny się dobrze bawić, bo inaczej mogą przestać tak szybko jak zaczęły. Takie małe designy i zabawki są świetnym czynnikiem, który może dać entuzjazm małym dzieciom dla tego instrumentu. Ostatecznie to dzieci, a nie ich rodzice, grają na gitarach.

Gitary mniejszych rozmiarów są zwykle również bardziej trwałe i wytrzymałe niż zwykłe gitary. Oznacza to, że nie powinieneś się obawiać, że dziecko może uderzyć w gitarę i zostawić na niej kilka śladów. Ponownie, jeśli zdobędziesz dla niego odpowiednią gitarę to nie musisz się niczego obawiać – reszta zwykle przychodzi sama. Małe gitary mają jednak nieco więcej wysokich i mniej bogatych dźwięków niż zwykłe gitary. Wynika to oczywiście z wielkości korpusu instrumentu i to tylko niektóre z nich. Jednak dźwięk to nie wszystko. Chodzi tylko o granie i dobrą zabawę!

Cena

Ceny gitar dla dzieci w rzeczywistości nie różnią się dużo od cen zwykłych gitar. Możesz pomyśleć, że byłyby tańsze, ponieważ zużyto mniej materiałów, ale gitary dziecięce są rzadziej produkowane niż zwykłe gitary, więc ceny są mniej konkurencyjne.

Podobnie jak w przypadku zwykłych, pełnowymiarowych gitar, ceny wahają się od 299 zł do wielu tysięcy złotych, a marki, które znacie z produkcji gitar są te same.

Jednak dobrą zasadą jest to, aby nie schodzić poniżej 400 złotych za nową gitarę dla początkujących. Ta cena jest zwykle dobra do wykluczenia gitar gorszego sortu. Od tej ceny gitary stają się coraz lepsze, im droższe tym lepsze, wiadomo, sięgając czasami progu 7500 złotych (w tym przypadku zależy to głównie od gustu i przyjemności z grania). Ale jasne jest, że nie ma powodu przepłacać i wydawać absurdalnej kwoty na kupno gitary, ponieważ w ostateczności dziecko może nie być zainteresowane grą na gitarze.

Dlatego zalecamy ustalenie budżetu i sprawdzenie jak bardzo zainteresowane jest dziecko grą na gitarze. Jeśli dziecko chce ulepszyć swój instrument, powiedzmy z rozmiaru 1/2 do rozmiaru 3/4, to być może warto kupić instrument wyższej jakości, ponieważ masz nieco większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie kontynuowało naukę. Im większa jakość instrumentu, tym lepiej muzyka może rozwijać. W końcu malowanie obrazu pędzlem na dłuższą metę jest bardziej satysfakcjonujące niż malowanie patykiem. Chociaż malowanie pędzlem jak i kijem jest możliwe.

Gitara dla dzieci – inne uwagi dotyczące zakupu

Kiedy wybierasz gitarę dla dzieci, to powinieneś potraktować to jako eksperyment, dający doświadczenie. Oznacza to, że niezwykle ważne jest, aby usiąść z dzieckiem i oglądać instrumenty wspólnie. Z góry dobrym pomysłem jest wyeliminowanie zbyt drogich gitar – wiadomo jak to z dziećmi – mogą chcieć tylko jednej gitary, jeśli ją zobaczą niezależnie od budżetu rodziców. Dlatego dobrze to zaplanuj i dowiedz się jaki to powinien być rodzaj gitary. Następnie oczywiście musisz dowiedzieć się, czy nauka gry na instrumencie jest czymś czego dziecko chce (może nawet z wyprzedzeniem) i do czego dziecko użyje instrumentu. Czy jest to hobby, które ich interesuje? Czy twoje dziecko będzie chodzić na płatne lekcje? Kiedy coś takiego nastąpi, to spójrz na instrumenty i poszukaj czegoś co do niego przemówi i go zaabsorbuje.

Po znalezieniu idealnej gitary należy pamiętać o kilku dodatkowych rzeczach. Ważne jest również, aby kupić stroik gitarowy. Istnieją różne modele i rodzaje, a ten, który wybierzesz, nie będzie niezwykle ważny. Najważniejsze jest, żeby stroik trzymał gitarę w stroju. Najłatwiejszym w użyciu jest stroik, który zakłada się na główkę gitary. Działa on w ten sposób, że do stroika docierają wibracje ze strun, a tuner zwraca informację jak bardzo nastrojona jest dana struna. Ponadto, ważne jest, aby kupić dodatkowe struny. Struny gitarowe w końcu pękną i będziesz potrzebować nowych. To normalna rzecz, więc dobrze jest mieć dodatkowy zapas na przyszłość. Następnie możesz rozważyć kupno paska do gitary, aby dziecko mogło wstać podczas gry. Ważne jest, aby pasek był szeroki i wykonany z dobrego materiału (najlepiej ze skóry), dzięki czemu uchronisz dziecko przed problemami z plecami w przyszłości. Jest to niestety problem wielu gitarzystów, ale dobry pasek może mieć duże znaczenie i zapewnić, że problem z plecami się nie rozwinie.

Przejście z gitary dla dzieci na gitarę dla dorosłych

Wielu ludzi obawia się przejścia z gitary dla dzieci na gitarę dla dorosłych, zwłaszcza rodzice. Ale tak naprawdę nie ma się czego obawiać! Jeśli dziecko nauczy się dobrze grać na gitarze dla dzieci odpowiedniej dla ich wieku, bez wątpienia może później przejść na gitarę dla dorosłych. Akordy są takie same, techniki gry również są takie same, i ogólnie rzecz biorąc przejście  jest naturalne i bezbolesne. Dorastanie i tworzenie preferencji jest tym, na czym opiera się gra na gitarze. Podsumowując, przejście nie powinno być problematyczne. Przyzwyczajenie się do tego wymaga czasu, ale to część gry.

Muzyka 24/7
Logo