Gitara Basowa

electric bass guitar buying guideWe wszystkich rodzajach muzyki każdy instrument pełni swoją rolę. Jednak w zespole rockowym, często istnieją pewne instrumenty, które mogą dominować. Tutaj szczególnie naprzód wysuwa się gitara i wokalista. Ale tak naprawdę można posunąć się do stwierdzenia, że ważniejsza jest gitara basowa. Jest tak, ponieważ każdy utwór muzyczny musi mieć swój dolny fundament. A gitara basowa wraz z perkusją napędza cały statek.

Kup gitarę basową na Amazon

Te dwa instrumenty są sekcją rytmiczną i dlatego są niezbędne dla muzyki. Wraz z bębnami gitara basowa tworzy podstawową rytmiczną i harmoniczną paletę oraz wsparcie dla innych instrumentów, takich jak gitara, czy wokal, które dzięki tej podstawie mogą błyszczeć. Dlatego gitara basowa jest niezwykle ważnym instrumentem. Z tego powodu wykwalifikowani basiści są również niezwykle szanowani w branży muzycznej (choć jest sporo żartów na temat basistów!).

Gitara Basowa – Top 5 Najlepszych

Chcę ułatwić ci wybór gitary basowej. Poniżej wybrałem jedne z najlepszych produktów na rynku. Wszystkie gitary basowe na tej liście mają wspólną cechę, ich jakość jest na najwyższym poziomie, a cena na dole. Powodzenia w zakupie!

Ogólny zwycięzca: Najlepsza Gitara Basowa (OBECNIE!)

Najlepsza gitara basowa dla początkujących
Najlepsza gitara basowa dla początkujących

write description

1599

Najlepsza Gitara Basowa dla początkujących

Najlepsza gitara basowa dla początkujących
Najlepsza gitara basowa dla początkujących

write description

1599

Najlepsza Gitara Basowa dla sredniozaawansowanych oraz zaawansowanych

Najlepsza gitara basowa dla średniozaawansowanych graczy
Najlepsza gitara basowa dla średniozaawansowanych graczy

write description

1599

Najlepsza BUDŻETOWA Gitara Basowa

Najlepsza budżetowa gitara basowa
Najlepsza budżetowa gitara basowa

write description

1599

Najlepsza Gitara Basowa poniżej 300

Najlepsza gitara basowa poniżej 300
Najlepsza gitara basowa poniżej 300

write description

1599
Buy Bass Guitars on Amazon back to menu ↑

Gitara Basowa i jej historia

Pierwsza gitara basowa – zwany także elektryczną basową gitarą – powstała około 1930 roku. Gitara basowa (zwana także basem elektrycznym) budową opiera się na wielu takich samych zasadach jak gitara elektryczna. Ma jednak swoje szczególne elementy, które odróżniają ją od gitary elektrycznej. Został skonstruowany przez Paul’a Tutmarc’a, który był już znanym konstruktorem tzw. gitary hawajskiej. Powodem dla którego wynaleziono nowy typ instrumentu basowego były po prostu względy praktyczne. Przez długi czas ludzie zmagali się z transportem wielkich kontrabasów na całym świecie. Co więcej, kontrabas był naprawdę trudnym instrumentem do nauki, ponieważ nie miał progów. Brak progów utrudniał początkującym dokładne granie nut.

To natomiast rewolucyjnie odcisnęło się na projekcie nowej gitary basowej. Nowy instrument nie był tak duży (i nie był tak nieporęczny) jak kontrabas. Oznaczało to, że łatwiej było teraz transportować bass, a jednocześnie mieć możliwość łatwiejszego i płynniejszego poruszania się na scenie. Doprowadziło to w szczególności do kolejnej rewolucji jaką spotkała gitara basowa: poziomy gryf. Poziomy gryf pozwolił na poprawę ruchu ramion, pozwalając muzykowi na łatwy dostęp do nut na całej podstrunnicy.

back to menu ↑

Gitara Basowa – techniki i sposób gry

Gitara basowa jest trzymana w ten sam sposób co gitara elektryczna. Następnie pasek mocuje się po obu stronach korpusu basu – blokada paska zabezpiecza instrument i zapobiega jego odłączeniu od paska. Oznacza to, że muzyk może poruszać się tak jak tego chce, a to oczywiście przekłada się na przyjemność w trakcie trwania koncertu – zarówno dla muzyków jak i dla publiki. Gitara basowa jest zazwyczaj szarpana za pomocą palców, ale można na niej również grać kostką (również zwane plektronem) lub klangiem (zwanym również grą kciukiem).

Wszystkie te techniki są normalną częścią technicznego repertuaru basisty, jednak w różnych stylach i gatunkach muzycznych są stosowane różne techniki. Wybór techniki zależy od dźwięku, który chcesz uzyskać. Jeśli struny są szarpane, to dźwięk jest zwykle cieplejszy i bardziej okrągły, w przeciwieństwie do grania kostką. Często w nieco cięższych gatunkach, takich jak rock i heavy metal, basiści używają plektronu, aby uzyskać bardziej agresywny dźwięk.

Lewa ręka basisty wykonuje podobną pracę do lewej ręki gitarzysty. Jednak szyja basu jest dłuższa, a struny basowe są grubsze niż struny gitarowe. Dlatego szybka gra na basie może być trudniejsza niż na gitarze. Ale podobnie jak w przypadku wszystkich innych rzeczy, jest to coś czego basista uczy się w trakcie swojej muzycznej przygody, gdy rozwija swoje umiejętności na instrumencie. Podobnie jak w przypadku gitary elektrycznej, gitara basowa jest podłączona do wzmacniacza, w którym sygnał z elektrycznego przetwornika jest wzmacniany i wysyłany przez głośniki wzmacniacza, aby publiczność mogła usłyszeć dźwięk. Można również dodać pedały z efektami, które zmieniają sygnał między basem a wzmacniaczem i manipulować rzeczywistym dźwiękiem instrumentu. Jednak pedały z efektami nie są tak często używane do gitary basowej jak ma to miejsce w przypadku gitary elektrycznej, i dlatego często widzisz basistę, który posiada tylko jeden pedał – tuner.

back to menu ↑

Gitara Basowa – Konstrukcja i części

Jak wspomniałem wyżej, gitara basowa ma bardzo podobną konstrukcję do gitary elektrycznej. Nie jest to zbieg okoliczności, ponieważ gitara basowa pochodzi od gitary elektrycznej. Główną różnicą między dwoma gitarami jest to, że gitara basowa posiada tylko cztery struny. Te cztery struny są nastrojone dokładnie tak samo jak cztery grubsze struny zwykłej gitary (E, A, D, G), jednak struny basowe są znacznie grubsze, co daje głębsze i pełniejsze brzmienie. Następnie bas ma dłuższą szyjkę niż gitara. Dzieje się tak, ponieważ dłuższe struny wibrują wolniej niż normalne struny, a ten efekt daje głębszy dźwięk. To właśnie tego głębokiego, solidnego i grubego brzmienia szukasz w basie, które stanowi podstawę muzyki każdego zespołu – i w szczególności trzyma rytm razem z perkusistą.

Gitara basowa składa się zasadniczo z trzech głównych części. Te części to korpus, gryf i główka.

Korpus to miejsce na basie, w którym rezonuje dźwięk. Zwykle składa się z jednego lub dwóch kawałków drewna, które są ze sobą sklejone lub skręcone. Posiada również mostek. Mostek jest częścią na której struny w dolnej części są przymocowane. Istnieją różne rodzaje mostków w zależności od modelu i producenta, ale w przeciwieństwie do gitary, ramię wibrato jest niezwykle rzadkie (lub tremolo bar) i że pojawi się na mostku gitary basowej. Ponadto, przetworniki są zamocowane na korpusie pod strunami. Gitara basowa ma zwykle jeden przetwornik lub dwa, a taki przetwornik dba o wychwytywanie wibracji, które przenoszą struny.

Gitara basowa jest zwykle czymś, co nazywane jest “ciałem stałym”. Oznacza to, że korpus jest wykonany z kawałka drewna, który nie jest wydrążony. Powoduje to, że rezonans jest bardzo słaby, a bas prawie niesłyszalny, jeśli nie jest podłączony do wzmacniacza. Jest to duża różnica między gitarą basową, a kontrabasem (chociaż kontrabas można również wyposażyć w system przetworników). Ponadto na korpusie basu można znaleźć regulację tonu i głośności, które można używać do regulacji głośności, a także do dostosowywania tonów niskich. Basiści używają tych gałek cały czas, aby stworzyć własny dźwięk lub pasujący do muzyki, którą grają. Ciche utwory idą w parze lepiej z nieco cieplejszym tonem niż kawałki hard rockowe. Nic nie jest dobre ani złe, a muzyk musi sam podjąć decyzję. Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą jest to, że w korpusie można znaleźć wejście jack (gdzie wtyczka jack jest podłączana) i przyciski paska, na których umocowany jest pasek.

Kolejną częścią gitary basowej jest gryf, który jest zazwyczaj przyklejony lub przykręcony do korpusu. Gryf to miejsce na lewą rękę basisty. Przód gryfu nazywa się podstrunnicą. To w tym miejscu basista zmienia pozycję palców, aby zmieniać nuty, które gra. Ta zasada jest praktycznie taka sama dla wszystkich instrumentów strunowych (gitara, bas, skrzypce, mandolina itp.). Powodem dla którego można zmieniać tony, są tak zwane progi. Próg to metalowa wkładka, na którą naciska się struną. Gdy basista naciska na strunę na danym progu to długość struny (odległość między mostkiem, a nutą progową) ulega skróceniu, co powoduje zmianę wysokości tonu. Innymi słowy, im krótsza struna, tym wyższy jest otrzymywany ton i daje on więcej wibracji. Natomiast, im dłuższa struna, tym głębszy ton i tym samym struna mniej wibruje. Gryf często zawiera również tak zwane inkrustacje. Są to małe kropki, bloczki itp. które pomagają basiście poruszać się po podstrunnicy. Istnieją również basy bezprogowe. Bezprogowe gitary basowe nie mają metalowych progów do skracania lub przedłużania struny, dlatego basista robi to ręcznie. Oznacza to, że basista musi być absolutnie pewien, ze naciska go we właściwym miejscu, aby nuta była w stroju. Zawsze polecam kupowanie / używanie gitary basowej z inkrustacjami.

Wreszcie mamy główkę, na której drugi koniec strun jest przymocowany do basu. Aby nastroić bass, będziesz używał tak zwanego klucza – dla każdej struny jest jeden osobny. Ogólna zasada jest tu taka sama jak w przypadku progów – im bardziej dokręcasz klucze, tym większe napięcie jest na danej strunie, co w rezultacie daje wyższy ton. Jeśli struna zostanie nastrojona zbyt wysoko to poluzowanie za pomocą klucza strojeniowego obniży jej wysokość i odwrotnie – jeśli struna zostanie nastrojona zbyt nisko, to wymaga zwiększenia napięcia. Na główce znajdziesz też model basu oraz napis producenta. Model jest zwykle opisany na małym kawałku plastiku, który ma podkład kosmetyczny. Obok tego znajdziesz pręt kratownicy. Pręt kratownicy to długi metalowy drążek, który przechodzi przez cały gryf. Służy on do stabilizacji gryfu, aby nie uległ skrzywieniu pod ciągłym naciskiem strun (w ekstremalnych przypadkach może się nawet złamać). Przeczytaj nasz artykuł o gitarze elektrycznej, aby uzyskać ilustrację części basu/gitary.

back to menu ↑

Gitara Basowa – Przewodnik Zakupu

Często początkujący może mieć trudności ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego basu, ale nie należy się poddawać. Jest kilka rzeczy, o których warto wspomnieć, jeśli chodzi o poszukiwanie odpowiedniej gitary basowej. Przyjrzymy się im bliżej.

Przede wszystkim różnica w jakości jest ogólnie trudniejsza do zauważenie między instrumentami, szczególnie jeśli chodzi o tańsze gitary basowe (tak nie jest w przypadku zwykłych gitar). Oznacza to, że możesz znaleźć bardzo przyzwoity instrument bez konieczności nadwyrężania swojego budżetu. To oczywiście przychodzi bez słowa, ale najlepszym sposobem na to, aby sprawdzić czy gitara basowa ci pasuje jest jej przetestowanie. Przede wszystkim należy się skoncentrować na wyczuciu instrumentu – instrument musi nie tylko dobrze brzmieć, ale musi też dobrze leżeć w rękach, zapewniając tym samym komfort. Będąc w sklepie muzycznym warto przeznaczyć sporą ilość czasu na przetestowanie gitary basowej, dzięki czemu będziesz miał większe pojęcie o tym, co ci się podoba i czego wymagasz od instrumentu. Do wyboru jest wiele różnych marek, modeli i kształtów gitar basowych. Gitara basowa może być również wykonana z różnych gatunków drewna. Każdy typ ma inny dźwięk, dlatego warto wiedzieć, z jakiego gatunku drewna wykonana jest gitara basowa. Jak zawsze jest wiele do wyboru, ale początkujący powinien trzymać się bardziej standardowego drewna. Normalne typy są przeważnie tańsze, ponieważ są produkowane masowo.

Przewiń na górę strony, aby znaleźć gitary basowe, które polecam. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Nie trzeba dodawać, że gitara basowa musi być podłączona do wzmacniacza i nie zapomnij zrobić tego w sklepie, gdy przyjdzie Ci jakąś testować. Wzmacniacz ujawni prawdziwy dźwięk gitary basowej. W rzeczywistości może się okazać, że instrument elektryczny brzmi niesamowicie akustycznie, i nie jest tak przekonujący, kiedy jest podłączony do wzmacniacza. Jeśli po włączeniu dźwięk cię nie zadowoli, to wymiana przetwornika może być stosunkowo łatwym rozwiązaniem. Radzę jednak nie przejmować się tym zbytnio w przypadku gdy jest to twoja pierwsza gitara basowa, a jeśli nie brzmi zbyt dobrze to spróbuj innej. Zawsze dobrze jest zabrać ze sobą kogoś doświadczonego kto już gra na basie, np. znajomego, przyjaciela lub profesjonalistę, który przetestuje z tobą instrument, jeśli masz taką możliwość. Ich doświadczenie pomoże ci w znalezieniu instrumentu, który będzie spełniał twoje potrzeby. Będą ci też w stanie powiedzieć, co im się podoba, jak również to co w danym basie im nie pasuje.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź